Bu sayfayı yazdır

Zeugma Antik Kenti

Zeugma Antik Kenti, Seyir Tepe’nin 7 kilometre kuzeybatısındadır. Omuzlarından akıp giden nehir canavarıyla denizler tanrısı Oceanos ile eşi Tethyis, savaşa katılırsa öleceği kehanetiyle anne ve babasının kadın kılığına sokarak saklamaya çalıştığı Truva’nın savaşçı ruhlu, yenilmez kahramanı Achiles, yunusların üzerinde oltasıyla balık avlayan kanatlı, aşk tanrısı güzellik sembolü Eros, buğday başaklarından başına taç yapan bereket tanrıçası Demeter... Binlerce yıl öncesinden günümüze ulaşan, kimi bir havuzun zemininde, kimi yemek salonunun duvarında, kimi de odaların tabanında bulunan mitolojik Yunan Tanrılarını betimleyen eşsiz mozaiklerin anavatanıdır Zeugma Antik Kenti.

Renkli taşların dile geldiği, döneminin sanat üssü Zeugma, Nizip’in 10 km. doğusunda, Belkıs Köyü’nün yakınında yedi tepe üzerine kurulmuş bir antik kenttir. Yaklaşık 20 bin dönümlük arazi üzerine kurulan kent, Fırat Nehri’nin geçilebilir en sığ noktasında olması, askeri ve ticari bakımdan stratejik bir bölge olması nedeniyle tarihin her döneminde önemini korumuştur.

Zeugma coğrafi konumuyla; antik dünya tarihi, arkeolojisi, dinleri ve kültürleri ile ilgilenen birçok bilim disiplini için önemli bir araştırma merkezidir. Zeugma, Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde Gaziantep’i temsil etmektedir.

2 bin 300 yıllık antik kenti gün yüzüne çıkarmak, insanlığın kültür mirasına kazandırmak amacı ile kent genelinde 1971 yılından bu yana kazılar sürmektedir. Tozun, toprağın içinde özveriyle sürdürülen çalışmalar, Zeugma’nın zengin buluntularına her geçen gün bir yenisini daha eklemektedir. Öyle ki; ulaşılan buluntular iki önemli müze kazandırıyor kente. İlki dünyanın en fazla mozaik sergilenen müzesi ünvanının sahibi Zeugma Mozaik Müzesi. Kazı alanında inşa edilen Korugan Müze ise, Zeugma Ören Yeri’ni 4 mevsim boyunca gezme olanağı sağlarken, Fırat Nehri’nin kıyısında antik kentin ihtişamına tanıklık etmektedir. Dionysos ve Danea villalarından oluşan korugan müze içerisinde mozaikler ve sütunlar bulundukları yerde sergilenmiştir. Sergilenen eserler arasında; villa tabanlarına ait mozaikler, duvar freskleri, sütunlar vekünkler bulunmaktadır. Müzedeki yürüme yolları eserlerin bulunuş şekli düşünülerek ziyaretçilere gezi imkanı sunmaktadır. Roma villalarının planlarının rahatça izlenebildiği müze dönemin yaşam izleri hakkında bilgiler vermektedir. Zeugma’yı yaz aylarında ziyaret ederseniz, kazı çalışmalarını yakından izleme fırsatı bulabilirsiniz. 

Okunma 10586 defa