Telefon : (+90) 342 361 01 86

Zeugma Antik Kenti

Zeugma Antik Kenti, Seyir Tepe’nin 7 kilometre kuzeybatısındadır. Omuzlarından akıp giden nehir canavarıyla denizler tanrısı Oceanos ile eşi Tethyis, savaşa katılırsa öleceği kehanetiyle anne ve babasının kadın kılığına sokarak saklamaya çalıştığı Truva’nın savaşçı ruhlu, yenilmez kahramanı Achiles, yunusların üzerinde oltasıyla balık avlayan kanatlı, aşk tanrısı güzellik sembolü Eros, buğday başaklarından başına taç yapan bereket tanrıçası Demeter... Binlerce yıl öncesinden günümüze ulaşan, kimi bir havuzun zemininde, kimi yemek salonunun duvarında, kimi de odaların tabanında bulunan mitolojik Yunan Tanrılarını betimleyen eşsiz mozaiklerin anavatanıdır Zeugma Antik Kenti.

Renkli taşların dile geldiği, döneminin sanat üssü Zeugma, Nizip’in 10 km. doğusunda, Belkıs Köyü’nün yakınında yedi tepe üzerine kurulmuş bir antik kenttir. Yaklaşık 20 bin dönümlük arazi üzerine kurulan kent, Fırat Nehri’nin geçilebilir en sığ noktasında olması, askeri ve ticari bakımdan stratejik bir bölge olması nedeniyle tarihin her döneminde önemini korumuştur.

Zeugma coğrafi konumuyla; antik dünya tarihi, arkeolojisi, dinleri ve kültürleri ile ilgilenen birçok bilim disiplini için önemli bir araştırma merkezidir. Zeugma, Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde Gaziantep’i temsil etmektedir.

2 bin 300 yıllık antik kenti gün yüzüne çıkarmak, insanlığın kültür mirasına kazandırmak amacı ile kent genelinde 1971 yılından bu yana kazılar sürmektedir. Tozun, toprağın içinde özveriyle sürdürülen çalışmalar, Zeugma’nın zengin buluntularına her geçen gün bir yenisini daha eklemektedir. Öyle ki; ulaşılan buluntular iki önemli müze kazandırıyor kente. İlki dünyanın en fazla mozaik sergilenen müzesi ünvanının sahibi Zeugma Mozaik Müzesi. Kazı alanında inşa edilen Korugan Müze ise, Zeugma Ören Yeri’ni 4 mevsim boyunca gezme olanağı sağlarken, Fırat Nehri’nin kıyısında antik kentin ihtişamına tanıklık etmektedir. Dionysos ve Danea villalarından oluşan korugan müze içerisinde mozaikler ve sütunlar bulundukları yerde sergilenmiştir. Sergilenen eserler arasında; villa tabanlarına ait mozaikler, duvar freskleri, sütunlar vekünkler bulunmaktadır. Müzedeki yürüme yolları eserlerin bulunuş şekli düşünülerek ziyaretçilere gezi imkanı sunmaktadır. Roma villalarının planlarının rahatça izlenebildiği müze dönemin yaşam izleri hakkında bilgiler vermektedir. Zeugma’yı yaz aylarında ziyaret ederseniz, kazı çalışmalarını yakından izleme fırsatı bulabilirsiniz. 

Okunma 11949 defa
ikaİpekyolu Kalkınma Ajansı 2013 Yılı Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan bu Web Sitesinin içeriği İpekyolu Kalkınma Ajansı ve/veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Neva Bilgi Teknolojileri Medya ve Danışmanlık Hizmetleri San. Tic. Ltd. Şti.'ne aittir.kalkinma

Zeugma Turu Alternatif Güzergahlar

 • Zülfü Siyah Türbesi

  Zeugma Mozaik Müzesi’nden ayrılıp doğu yönünde ilerlediğinizde, kent merkezinden 20 km. uzaklıkta Nizip yolu üzerinden kuzeydoğu istikametini takip ederek Küllü Köyü’nde yer alan Ziyaret Tepesi’ndeki türbede medfun Zülfü Siyah adlı bayan evliyayı ziyaret edebilirsiniz.

  Tek kubbeli türbeye 1.50 x 0.65 m ebadında dikdörtgen formlu, kemerli kapıdan girilmektedir. Örme taştan yapılmış tek odalı mekanın girişi doğudan olup içinde betonarme bir sanduka yer alır.

  Okunma 25462 defa
 • Salkım Taş Köprü

  Kuzeydoğu yönünde 13 km. ilerlediğinizde Salkım Köyü’ne ulaşırsınız. Yeşilin her tonu ile bezenmiş Salkım Köyü’nde yer alan Taş Köprü, Salkım Çayı üzerinde yer almaktadır. Memlüklü dönemine ait olan köprü sivri kemerli, üç gözlüdür. Ortada büyük kemer gözü, yanlarda daha küçük ölçülerde tutulmuş iki boşaltma kemeri ile ana gözlü köprüler grubuna girmektedir. Günümüzde de kullanılmaktadır.

  Okunma 27573 defa
 • Adaklı Köprü

  Salkım Beldesi, Adaklı Mahallesi’nin batısında bulunan yeşilliklerin ortasında ceviz ağaçlarının her yanını kapladığı Adaklı Köprü’ye ulaşmak için kuzeybatı yönünde ilerlemelisiniz. Köprü, Paşa Köprüsü olarak da bilinmektedir.

  Sivri kemerli mimariye sahip olan yapı, iki gözlü köprüler grubuna girmektedir. Düzgün kesme taştan inşa edilen köprünün üzeri asfaltla kaplanmıştır. Günümüzde kullanılmaktadır.

  Okunma 22441 defa
 • Adaklı Kilise

  Adaklı Köprü’den batı yönünde ilerleyerek Adaklı Kilise’ye ulaşabilirsiniz. Kilise kalıntısı bir tepe üzerinde yer alıyor. 30 m2’lik alanı kaplayan yapı kalıntısına ulaşmak için fazla dik olmayan tepeyi aşmanız lazım. Tepeye ulaşmanız yaklaşık 10 dakika sürüyor. Kilise kalıntısı tepede, fıstık ağaçlarının kapladığı arazi içerisinde bulunuyor. Haç planlı kilise, kesme taştan inşa edilmiştir.

  Üst örtüsü ile kuzey ve kuzeydoğu duvarları tamamen çöken yapının, batı ve güney duvarları korunmuştur. Kilisenin kuzeyinde, geç dönemlerde, doğu-batı doğrultusunda yapılmış bir mezar bulunmaktadır. 

  Okunma 25398 defa
 • Alahacı Anıt Mezar

  Rotamız kuzey yönünde devam etmektedir. 2 km. uzaklıkta Güder Köyü ile Alahacı Köyü’nü birbirine bağlayan asfalt yol üzerinde bulunan eski köy mezarlığı içerisinde Alahacı Anıt Mezarı yer almaktadır. Mezarlığın sonunda bulunan yapı yarı yıkılmış kubbesi ile kendini göstermektedir. Yapı kare planlıdır, üzerinde kubbesi vardır. 4 x 4 metre ebatlarında, yüksekliği 5 metre ve iç kısmı ovaldir.

  Duvarında sıva görülür. Sıvanın üzerinde üçgen ve geometrik bezeme kırmızı boya ile yapılmıştır. Giriş doğudan sağlanmaktadır. Alt kısmı irili ufaklı düzensiz taşlarla temel yapılıp üzerine kesme blok taşlarla örülmüştür. İç kısımlarda köşelerde üç sıra halinde mukarnas görülmektedir. Anıtsal yapının son yıllarda doğal şartlar sebebiyle büyük oranda tahrip olduğu gözlenmektedir. 

  Okunma 24663 defa
 • Seyirtepe

  İlçe merkezinde bulunan kültür varlıklarının ardından rotanın son ayağını oluşturan Zeugma Antik Kenti’ne doğru kuzeydoğu yönünde yaklaşık 10 km. mesafe katetmek gerekiyor. Antik kente ulaşmadan önce yol üzerinde Birecik Barajı civarına yapılan Seyir Tepesi’ne uğrayarak, havzaya farklı bir açıdan bakabilirsiniz.

  Zira, Zeugma Antik Kenti’nin bir kısmı Birecik Baraj Gölü’nün sularına gömülmüştür. Tesis manzarası içinde, baraj set ve gölü ile elektrik santrali bulunmaktadır. Bina içindeki ise Zeugma Kazı Alanı’nda çıkan eserlerin yer aldığı tablolar bulunmaktadır. 

  Tesisin bir başka özelliği ise, Zeugma Antik Kenti’ne oldukça yakın olması, buna karşılık sit alanlarının dışında kalmasıdır. Seyir Tepesi’ne ulaşmadan yol üzerinde bulunan Belkıs Kavunlu Mesire Alanı, göl manzarasında piknik yapmak isteyenler için güzel bir ortam sunuyor.

  Okunma 27048 defa