Bu sayfayı yazdır

Gümüşgün Taş Ocağı

Taş ocağı, Aziz Sergios Kilisesi’nin kuzeydoğusundaki eğimli ve kayalık arazi üzerinde, Fırat Nehri’ne paralel uzanmaktadır. Taş ocağına ilerlerken, Fırat Nehri’ne doğru baktığınızda Birecik Baraj Gölü altında kalan Gümüşgün Köyü’ne ait okul, ev gibi yapıların çatılarını görebilirsiniz. Sular altında kalması gündeme gelince taşınan köyde halen bir kaç hane yaşamını sürdürüyor.

Rotamızın yeni durağı Gümüşgün Taş Ocağı’nda, sanatın ve kültürün merkezi Zeugma’nın izlerini görmek de mümkün. Antik dönemlerde taş ocağından sökülen taşların sallar vasıtası ile Zeugma’ya götürülüp, kentin inşaasında kullanıldığı bilinmektedir. Zeugma Antik Kenti’nin taş ve sütun blokları bu taş ocağından sağlanmıştır. Taş ocağının Roma döneminde kullanıldığı, taş kesen ekiplere ait kabartma ve yazıtlardan anlaşılmaktadır.

400 metre boyunca Fırat Nehri’ne paralel uzanan kalker kaya kütlesinin yüksekliği 20 metreyi bulmaktadır. Taş ocaklarının arasında birbirinden ayırmak için büyük payandalar bırakılmıştır. En büyük taş kültesinin düşey kaya yüzeyi 150 metre genişliğinde, 20 metre yüksekliğindedir. Taş bloklar üzerinde kaya yüzeyine oyulmuş nişler ve kabartmalar yer almaktadır.

Okunma 5219 defa