Bu sayfayı yazdır

Ukkaşe Bin Hasene Türbesi

Gaziantep’ten Adana’ya doğru karayoluyla giderken Sakçagözü’nü geçince, Nurdağı’na ulaşmadan yolun sol tarafında uzaklarda yeşilliklerle çevrili bir tepe görülür. Tepe üzerinde Peygamber Efendimiz’in (S.A.V) “Kim cennetteki arkadaşımı görmek isterse, bu adama baksın” buyurarak cennete gireceğini müjdelediği sahebelerden Ökkeşiye Hazretlerinin türbesi bulunmaktadır.

Türbenin bulunduğu tepeye Durmuşlar Köyü’nün güneyinde yaklaşık 5 km. süren kıvrıla kıvrıla uzayan dar bir yoldan gidiliyor. Tepeyi tırmanırken zaman zaman virajlı yolların kenarındaki uçurumlar yaban çiçeklerinin renklendirdiği manzaraya heyecan katıyor. 

Ökkeşiye Hazretlerinin türbesi ise en tepede yer alıyor. Hangi yöne baksanız muhteşem bir manzara karşılıyor sizi. Yakın dönemde restore edilen türbenin yanıbaşında Hz. Ukkaşe Camii yer alıyor. Kompleks içerisinde kurban kesim yerleri, hediyelik eşya satıcıları ve kafetarya bulunuyor. Türbe özellikle cuma günleri yoğun ziyaretçi alıyor.

UKKAŞE BİN HASENE KİMDİR?

Türbede medfun olan zatın Hz. Ömer zamanında Gaziantep ve çevresinin fethi sırasında şehit düşen beş sahabeden biri olan Ökkeşiye Hazretleri olduğu rivayet edilmektedir.

Peygamberimizin veda hutbesinin ardından Ökkeşiye Hazretleri, “Ya Resulullah, Uhud Savaşı’nda bana kırbaçla vurmuştunuz. Hakkımı ancak kısasla ödeşirim” der. Peygamberimiz, elindeki kırbacı Ökkeşiye Hazretlerine verir ve sırtına vurmasını söyler. “Ya Resulullah siz bana sırtım çıplak iken vurmuştunuz” demesi üzerine Peygamber Efendimiz sırtını açar, Ökkeşiye Hazretleri de Efendimizin peygamberlik mührünü görür ve öper. “Kısastaki gayem bu idi. Yoksa sizde bir hakkım varsa anam sütü gibi helal olsun” der.

Okunma 15216 defa