Telefon : (+90) 342 361 01 86

Gezi Durakları

MÜZELER KENTİ GAZİANTEP

Yüzyıllardır biriktirdiği tarihi ve kültürel değerlerini tematik olarak düzenlenen 14 farklı  müzede ziyaretçilerine sunan Gaziantep, bu özelliği ile adeta bir müzeler kentidir.

Zeugma Mozaik Müzesi: Dünyanın en büyük mozaik müzesi olarak nitelendirilen Zeugma Mozaik Müzesi; restorasyonu yapılarak teşhir edilen 2.248 m2 mozaik ve 140 m2 duvar resmi başta olmak üzere çeşmeler, sütunlar, lahitler ve mimari parçalarla zamanının en popüler şehirlerinden Zeugma’nın yeniden ayağa kaldırıldığı, adeta yaşayan bir sergileme alanıdır.

Arkeoloji Müzesi: 450 m2’lik teşhir alanına sahip Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Gaziantep ve çevresindeki taşınabilir kültür varlıklarının sırasıyla sergilendiği “kronolojik müze” olarak düzenlenmiştir. Müzede, Gaziantep çevresinin kronolojisiyle ilgili 2 bin civarında eser teşhir edilmektedir.

Hasan Süzer Etnoğrafya Müzesi: Geleneksel Gaziantep yaşam tarzının sergilendiği Hasan Süzer Etnoğrafya Müzesi, her taşı anıların çevrelediği yaşanmışlıklarla dolu tarihi bir mekândır. Bir kaç kuşağın bir arada yaşadığı geçmişte ailenin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilme imkanı sunan müze binası, fonksiyonel ve içe dönük yaşam tarzına uygun mimarisi ile Gaziantep’in en önemli kültürel unsurlarından Antep evlerinin tipik örneğidir.

Bayazhan Kent Müzesi: Şehrin tarihi ve kültürel öğelerinin neredeyse tamamının bir arada görülebildiği etkileyici bir mekândır. Şehirdeki tarihi yapılar, halk kültürü, yaşam alışkanlıkları, gelenek ve adetler hakkında görsel ve işitsel olarak etkileyici tanıtım dokümanlarıyla bilgilenme fırsatı veren Bayaz Han, ziyaretçilerin müzede yer verilen konuları görerek, hissederek detaylı şekilde tanıyabildikleri bir turizm hizmet kompleksi şeklinde düzenlenmiştir. 

Kültür Tarihi Müzesi: 450 metrekare alan üzerinde kurulan ve yaklaşık 550 eserin sergilendiği müzede Gaziantep’in en eski dönemlerinden başlayarak, günümüze kadar gelen kültür hayatı hakkındaki bilgiler orijinal örnekler eşliğinde anlatılır. Ziyaretçilere panolar ve elektronik esaslı görsel malzemeler aracılığıyla Gaziantep kültür tarihi hakkında bilgilerin verildiği müze, şehir halkının eski zevklerini, sanat anlayışını, alışkanlıklarını anlatır.

Emine Göğüş Mutfak Müzesi: Yemeklerinin çeşitliliği, özgünlüğü ve lezzeti ile ünlü Gaziantep’in Kalealtı semti Sadık Dai sokağında faaliyet gösteren Emine Göğüş Mutfak Müzesi, ziyaretçilerine Antep’in zengin mutfak kültürünü tanıtır. Antep evlerine has mimariyi yansıtan müzede, Antep mutfağında kullanılan malzemeler, araç ve gereçler, sofra düzeni ile yöreye özgü kullanım şekilleri sergilenmektedir. 

Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi: Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi, kalenin içinde yer alan, zindanların bulunduğu galeri kısmının restore edilmesiyle oluşturulmuştur. Antep Savunmasında görev alan çeteler, ustalar, doktorlar, kadınlar ve çocukların heykelleri ve o döneme ilişkin dramatik olayların rölyeflerle anlatıldığı müze, Antep halkının ortaya koyduğu kahramanca mücadeleyi gözler önüne serer.

Gaziantep Savaş Müzesi: Gaziantep’in en eski semtlerinden Şehreküstü’de Şehitler Parkı’nın yanında bulunan tarihi Antep evinde hayat bulan Şahinbey Savaş Müzesi, işgal ordularının bile takdirini kazanmış Antep’in şanlı savunmasının bilinmeyen yönlerini çarpıcı biçimde gözler önüne sermektedir. 850 m2 kapalı alanı bulunan müzenin geniş bir avlusu, yaklaşık 350 m2 mağarası ve 12 odası bulunmaktadır.

Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi: Tekke Camii külliyesinde yer alan müze 2 binadan oluşur. Uzun süre Mevlevihane olarak kullanılan 4 asırlık tarihi bina, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilerek, çok sayıda vakıf eserinin sergilendiği Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi olarak düzenlenmiştir. Toplam 127 eserin bulunduğu, 102 eserin teşhir edildiği müze 366 m2 kapalı alandan oluşmaktadır. Müzede yer alan bölümlerden; Hat salonunda 11 hat levha ve 18 Kuran-ı Kerim, Saat ve Etnoğrafik Eserler salonunda 7 damga mühür, 4 sandıklı saat, 2 Kuran-ı Kerim, 1 kilim ve 1 rahle, Kilim sergi salonunda 5 halı ve 10 kilim, Halı sergi salonunda 21 halı sergilenmektedir.

Medusa Cam Eserler Müzesi: Mitolojide yer alan efsanelerde hayat bulan ve yüzüne bakanların taş kesilmesine neden olan  Medusa, Türkiye’nin ilk özel cam eserleri müzesine esin kaynağı olmuştur. Medusa Cam Eserler Müzesi, Kalealtı semti Seferpaşa Mahallesi Şakir Sokak’ta bulunan 3 eski Antep evinin restore edilerek düzenlenmesi ile oluşturulmuştur. 1930’lu yıllarda inşa edilen ve yörede bulunan havara taşının kullanıldığı yapıda; müze binası, antika satış odası, gümüş telkari odası ve cam boncuk yapım odası bulunmaktadır. 

Saklı Konak Bakır Eserler Müzesi: Gaziantep Kalesi yakınlarında tarihi bir konakta kapılarını açan Saklı Konak Bakır Eserleri Müzesi, özel koleksiyondan oluşan Türkiye’nin ilk müzesidir. Yaklaşık 1060 parça eserin bulunduğu müzede, Osmanlı döneminde yaşamış bakır ustalarına ait sanat eserleri sergilenmektedir. Müzede, tabaklar, ibrikler, kazanlar, taslar, tepsiler, satıllar, sürahiler, kantarlar, radyolar, Osmanlı Dönemi’ne ait silah ve süngü, kamalar ve kılıçlar gibi birçok etnografik eser yer almaktadır. 

Oyun ve Oyuncak Müzesi: Gaziantep’in tarihi mahallerinden Bey Mahallesi’nde hayata geçen Oyun ve Oyuncak Müzesi, 3 katlı tarihi binada hizmet vermektedir. Müzede, 1700-1970 yıllarına ait 591 parça eser sergilenmektedir. Sunay Akın danışmanlığında yapılandırılan müzede eserlerin yanı sıra atölyelerin bulunması çocukların el becerilerini geliştirmektedir.

Yaşayan Müze Tarihi Gümrük Hanı: Yakın zamanda restore edilen Gümrük Hanı, kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarını gelecek nesillere aktarmak, tanıtmak amacı ile “Yaşayan Müze Tarihi Gümrük Hanı” olarak Uzun Çarşı’daki asırlık binada hizmet vermektedir. Müzede sergilenen el sanatları arasında; gümüşçülük, bakır işlemeciliği, kilimcilik, yemeni yapımı, sedefkarlık, aba dokumacılığı, kutnu ve alaca dokumacılığı, ahşap oyma ve ağaç işleri, mozaik yapımı, tespih yapımı ve Gaziantepli hanımlar tarafından yapılan Antep İşi El İşlemeleri yer almaktadır.

Yesemek Açık Hava Müzesi ve Heykel Atölyesi: İslâhiye ilçesinin 22 km. güneydoğusunda, Yesemek Köyü’nün Karatepe sırtlarında yer almaktadır. 300’ün üzerindeki yontu taslağının toprak altından çıkarılıp sergilendiği Açık Hava Müzesi’nde taslakların çoğunluğunu kapı aslanları oluşturmaktadır. Anıtsal sfenksler, ayı adam, savaş arabası, Amanos dağlarını temsil eden dağ adamları, av sahnesi kabartmaları ve mimari parçalar müzede hayat bulan diğer eserler arasındadır. Yesemek Açık Hava Müzesi; devasa bir atölye ve atölyede meslek icra eden heykeltıraş sayısı değerlendirdirildiğinde, o dönemde bu topraklarda yaşayanların sanata verdikleri önemi de gözler önüne sermektedir.

GAZİANTEP KALESİ

Gaziantep Kalesi, Türkiye’de ayakta kalabilen kalelerin en güzel örneklerinden birisi olarak, gerek ihtişamı ve heybetiyle, gerekse bir sır gibi gizlediği tarihiyle şehir merkezinde, Alleben Deresi’nin güney kenarında, yaklaşık 25-30 metre yükseklikte hemen herkesin dikkatini çeken bir tepe üzerindedir. Kale, ilk olarak Roma döneminde höyük üzerinde bir gözetleme kulesi olarak inşa edilmiş, bugünkü biçimini ise “Kaleler Mimarı” olarak adlandırılan Bizans İmparatoru Justinyanus döneminde M.S. VI. yüzyılda almıştır. Kale çapı yaklaşık 100 metre, çevresi 1200 metre olan gayrı muntazam dairesel bir şekle sahiptir. Kale bedenleri üzerinde 12 adet kule mevcuttur. Gaziantep Turizmi’ne bir güneş gibi doğan Gaziantep Kalesi bütün ihtişamıyla ziyaretçilerini beklemektedir. 

PLANETARYUM

3500 metrekare kapalı ve 1500 metrekare açık alanıyla Türkiye’nin ilk gezegenevi ve bilim merkezi olan Planetaryum (Gezegenevi), 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı içerisinde yapılandırılmıştır. Planetaryum, bir kürenin kubbesinin ekran olarak kullanıldığı, astronomi ve uzayla ilgili eğitici, eğlendirici sunumların izlenebildiği özel gösteri salonudur. Kubbe çapı 10.6 metre olan Gezegenevi, yaşadığımız dünyanın ve evrendeki yerinin anlaşılmasına katkıda bulunan, eğlendirirken bilgilendiren bir öğretim ortamıdır.

BOTANİK BAHÇESİ

Botanik Bahçesi 17.000 metrekare alanda kurulmuştur. 750 bitki türü ve 30.000’den fazla bitki bulunan Botanik Bahçesi, öğrencilere araştırma, ziyaretçilere ise, huzur içinde dinlenme olanağı sunmaktadır. Kaya Bahçesi, Açık Tohumlu Bitkiler Bahçesi, Renk ve Koku Bahçesi, Tıbbi ve Endemik Bitkiler Bahçesi, Osmanlı Bahçesi, Zen Bahçesi, Gül Bahçesi, Japon Bahçesi ve Su Bitkileri Bahçesi olarak adlandırılan özel tasarım bahçelerinde farklı bitkilere yer verilmektedir.

HARİKALAR DİYARI

Türkiye’nin ilk tematik parkı olan eğlence merkezi 95.000 metrekarelik bir alanda kurulmuştur. Her yaştan ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatan Parkantep’te; korku tüneli, rafting, su kayağı, atlama kulesi, araba yarışı, ralli, alp treni gibi oyun grupları bulunmaktadır.

ŞAHİNBEY PARKI

280 bin m2 alanda kurulan Şahinbey Parkı’nda 20 eserden oluşan Miniatürk, teleferik, dağ kızağı, amfi tiyatro, su dansı, konser alanları bulunmaktadır. Miniatürk alanında; Selimiye Camii, Çanakkale Anıtı, Kız Kulesi, Dolmabahçe Sarayı, St. Antuan Kilisesi, Süleymaniye Camii, Topkapı Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Ayasofya Camii, Anıtkabir, Pisa Kulesi (İtalya), Mostar Köprüsü (Bosna Hersek), Mehmet Ali Paşa Camii (Mısır), Tacmahal (Hindistan), Kubbet-ül Sahra (Kudüs) ve Mescid-i Aksa gibi önemli mimari yapılar sergilenmektedir. Park içerisinde yer alan teleferik bu eserleri kuşbakışı olarak da seyretme imkanı sunmaktadır.

HAYVANAT BAHÇESİ

Türkiye’nin en büyük doğal hayatı koruma ve rekreasyon alanı, 264 tür ve yaklaşık 7000 sakini ile Gaziantep’te Burç Ormanları içerisinde doğa tutkunlarını beklemektedir. 1000 dönümlük bir alan üzerinde faaliyet gösteren hayvanat bahçesi ülkemizin mekansal olarak en büyük, dünyanın ise sayılı hayvanat bahçeleri arasındadır. Alan içerisinde dünyanın en büyük iki akvaryumundan biri olan 21 bölümlü akvaryum, maymun evi, deve-lama evi, at evi, kanguru evi, dev kuş kafesleri, yırtıcı hayvanlar için barınaklar bulunmaktadır. Yüzlerce kuş türünün yaşadığı kafes 400 m²’lik  alana kurulmuştur. Tropik ortamlarda yaşayan kuşlar için özel ısıtmalı bölümlerin de yer aldığı kuş kafesinde, 90 cins ve 3720 kuş bulunmaktadır. Deniz ve tatlı su canlılarının bulunduğu 1200 m²’lik alanda yer alan akvaryum bölümü, 450 ton su kapasitelidir. Akvaryumda 74 tür ve yaklaşık 3000  balık bulunmaktadır. Alan içerisinde düzenlenen tren ve nostaljik fayton turları ile ziyaretçiler Hayvanat Bahçesinin tamamını kolaylıkla gezme fırsatı bulmaktadırlar.

 

 

 

Okunma 137328 defa
ikaİpekyolu Kalkınma Ajansı 2013 Yılı Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan bu Web Sitesinin içeriği İpekyolu Kalkınma Ajansı ve/veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Neva Bilgi Teknolojileri Medya ve Danışmanlık Hizmetleri San. Tic. Ltd. Şti.'ne aittir.kalkinma

Yesemek Turu Alternatif Güzergahlar

 • Çolaklar Taşköprü
  Yazan

  Rota güzergahında yer alan Roma döneminden kalan antik köprüyü ziyaret etmek istiyorsanız Yesemek Köyü’nden Yelliburun Köyü’ne doğru geri dönerken, yol üzerinde sağ tarafta bulunan Şahmaran Köyü’nü geçerek Çolaklar Köyü’ne ulaşmalısınız. Yesemek Açık Hava Müzesi’ne 20 km. mesafede, Çolaklar Köyü’nün 1.5 km. güneydoğusunda Roma dönemine ait bir taş köprü bulunuyor.

  Deyim yerindeyse kuş uçmaz, kervan geçmez bir bölgede bulunan köprü, Çolaklar Roma Taş Köprü olarak biliniyor. Düzgün olmayan bazalt taşlardan bindirme tekniği ile yapılan, tek gözlü köprü halen kullanılmaktadır.

  Karasu Çayı üzerinde inşa edilen köprünün günümüzdeki müdavimleri daha çok balıkçılar, çobanlar ve sürülerinden oluşuyor. Köprünün her iki yanında yine bazalt taşlardan yapılmış antik Roma yolu bulunuyor. Eğer bu Roma köprüsünü mutlaka görmeliyim diyorsanız, bölgenin kayalık olması sebebiyle biraz yürümeniz şart. Aracınızı park ettikten sonra doğu yönünde yaklaşık 500 metre yol yürümelisiniz.

 • Muhammed Beledi Türbesi
  Yazan

  Muhammed Beledi Türbesi ise, Sam Mahallesi’nde Beledi Tepesi’nde yer almaktadır. Türbe içerisinde medfun olan Muhammed Beledi isimli zatın; 15. yüzyılın ikinci yarısında Sam Şeyhi’nin adını işiterek ziyaretine geldiği, bu görüşmenin ardından aralarında bir gönül bağı kurulduğu rivayet edilir.

 • Menzil Hanı
  Yazan

  Yakın dönemde restore edilen Menzil Hanı iki mekandan ibarettir. Hanın dış yüzeyinde kaba yontulmuş küfeki taşlar kullanılmıştır.

 • Sof Yaylası
  Yazan

  Nurdağı istikametinde ilerlerken Yeşilce Köyü’nden 5 km. sonra solda yer alan Işıklı Köyü’nden yaklaşık 7 km. ileride Sofdağı Yaylası’na ulaşabilirsiniz. Sofdağlarının en yüksek tepesi olan ve adına “Kepekçi Tepesi” denilen yerde oksijen miktarı son derece yüksek olup havası çok temizdir.

  Sof Dağı ve çevresinde yirminin üzerinde tatlısu kaynağı bulunmaktadır. Gerdek Pınarı, Cennet Pınarı ve Börek Pınarı bunlardan bazılarıdır.

 • Hurşit Ağa Konağı
  Yazan

  Sakçagözü Şelalesi’nin 1 km. batısında, kısa süre önce geçirdiği yangın sonucu kullanılamaz haldeki Hurşit Ağa Konağı yer alıyor. Kurtuluş Savaşı yıllarında karargah olarak kullanılan yapının, Birinci Dünya Savaşı’nda da Osmanlı İmparatorluğu askerlerince barınak olarak kullanıldığı bilinmektedir.

 • Nurdağı Kalesi
  Yazan

  Eski Adana yolu üzerinde batı yönünde yaklaşık 4 km. ileride Nurdağı ilçe merkezinde Nurdağı Kalesi bulunuyor. Kale içerisinde; çocuk oyun grupları, süs havuzları, hayvan figürleri ve yöre kültürünü canlandırmak amacıyla kıl çadırdan yapılmış, içerisi ahşap işçiliği ile donatılmış otantik düğün salonu bulunuyor.

 • Fevzipaşa Tren İstasyonu
  Yazan

  İslahiye ilçesine doğru güneybatı yönünde ilerlerken yolun sağ tarafında yorgun trenlere sığınak olan tarihi Fevzipaşa Tren İstasyonu yer alır. Yapı, Hicaz Demiryolu Projesi kapsamında Alman mühendislerce inşa edilmiştir.

 • Çerçil Kalesi
  Yazan

  Rotaya bağlı kalmayıp bölgedeki alternatif kültür varlıklarını da ziyaret etmeliyim şeklinde düşünüyorsanız, Çerçil Kalesi’ne tırmanmalısınız. Yelliburun Köyü’nden 10 km. batıya giderek Çerçil Kalesi’ne ulaşabilirsiniz. Çerçil Köyü’nün 600 metre güneybatısında yer alan Çerçil Kalesi doğal bir tepenin zirvesinde kurulmuştur.

  Kale üzerinde ele geçen renkli keramik parçaları yerleşimin Ortaçağ’a ait olduğunu gösteren önemli buluntulardan bazılarıdır. İslahiye ovasından Amanos Dağları’nın iç kısımlarına giden yolun kalenin bulunduğu tepenin eteğinden geçmesi kalenin bir dönemler üstlendiği stratejk önemi gözler önüne sermektedir. Kale üzerindeki kalıntıları görmek istiyorsanız zahmetli bir yolculuğa kendinizi hazırlamalısınız. Zira makiler arasında yaklaşık 60 dakika sürecek bir tırmanış sizi bekliyor.

 • Sam Şeyhi Türbesi
  Yazan

  Tercihiniz inanç turu kapsamında bölgedeki türbe ve tarihi camileri ziyaret etme yönünde ise, rotanıza eski Adana yolu üzerinden kent merkezine 14 km. uzaklıktaki Sam Mahallesi’ni mutlaka dahil etmelisiniz. 

  Sam Mahallesi’nin merkezinde yer alan türbede Sam Şeyhi olarak bilinen Abdurrahman Erzincani  hazretleri medfundur. Rivayete göre; Yavuz Sultan Selim Mısır Seferi’ne giderken, Sam Köyü yakınlarında konaklar ve Sam Şeyhi ile karşılaşır. Sam Şeyhi, rüyası üzerine Mısır’ın fethini müjdeler ve Yavuz Sultan Selim’i dualarla uğurlar. Yavuz, sefer dönüşünde Sam Köyü’nün aşarını şeyhe verir ve köyde bir han ile cami yaptırır.

 • Erikçe Kent Ormanı
  Yazan

  Dülük Tabiat Parkı’ndan batı yönünde eski Adana yolu üzerinden Nurdağı’na doğru hareket ettiğinizde 2 kilometre ileride yolun solunda Erikçe Kent Ormanı yer almaktadır.