Bu sayfayı yazdır

Tilmen Höyük Arkeopark

Örtülü Antik Kenti’nden 7.5 km. mesafede bulunan Tilmen Höyük Arkeopark’a ulaşmak için Yelliburun Köyü’ne doğru ilerliyoruz. Yelliburun Köyü’nün yaklaşık 3.5 km. kuzeybatısında yer alan arkeopark Karasu Çayı’nın hemen yanıbaşındadır. Karşımıza oldukça düzenli bir yapı çıkıyor. Alanda eğitici ve bilgilendirici bir dizi tabela ve kolay anlaşılır grafiksel krokilerle arkeopark hakkında güncel bilgiler sunuluyor. 

Park içerisindeki gezi, yönlendirme tabelalarında da belirtildiği gibi kentin eski kapılarından başlamakta. Akropolise çıkan büyük merdivenlerle devam etmektedir. Gezi güzergahı içerisinde görülebilecek yerler arasında; kraliyet sarayı, taht salonu, kale, ziyaretçi tapınağı ve konutlar bulunuyor. Tilmen Höyük Arkeopark, yıl boyunca özellikle hava şartlarının iyi olduğu günlerde sabah saat 09:00’dan gün batımından 1 saat öncesine kadar ziyarete açık.

Alan içerisinde ayrıca çevrede bulunan değişik bitki türlerinin (meşe ve yabani arpa, yabani zeytin ağacı gibi) fotoğrafı, özellikleri ve tıptaki kullanım alanlarının anlatıldığı tabelalara yer veriliyor.

Tilmen Höyük en görkemli dönemini, M.Ö. XVIII.-XV. yüzyıllarında yaşamıştır. Başkent Hattuşa’dan sonra anadolunun en görkemli şehirlerden biridir.

Yapılan kazılar sonucu tarihinin M.Ö. 4000 yılında başladığı ve M.Ö III. bin yılın son döneminde büyük bir şehir olduğu anlaşılmaktadır. Höyüğe ait buluntular eski Mezopotamya ve Suriye kültürleri ile eski Anadolu kültürleri arasındaki bağı ve karşılıklı ilişkiyi göstermektedir.

Höyüğün kuzeydoğusunda 8 metre yüksekliğinde, 17 basamaklı ve rampayla çıkılan yuvarlak kuleler vardır. Şehir iç ve dış kaleden oluşmaktadır. Kalenin surları büyük ve düzgün kesme taşlardan yapılmıştır. İnanılmaz büyüklükte ve tonlarca ağırlıktaki taşlarla yükselen surlar kentin görkemini gözler önüne sermektedir. Surlar kazamatlı duvar tekniğinde ve birbirine yaslanan masif bloklardan yapılmıştır. Kentin asıl giriş kapısı doğudadır ve iki yanı kapı aslanlarıyla korunmuştur. Bu kapının dışında biri kuzeybatıda, öteki güneybatıda yer alan iki ufak giriş daha vardır.

Okunma 7562 defa