Bu sayfayı yazdır

Hızır Yaylası

Rotamızı tabiatın kucağına, yeşilin hemen her tonunun gökyüzünün mavisiyle kucaklaştığı bir yaylalar topluluğuna çeviriyoruz. Hızır Yaylası’na İslahiye-Hatay karayolu üzerinden güney istikametinde ilerliyoruz. Yayla, İslahiye İlçesi Altınüzüm Beldesi’nin 20 kilometre batısında Amanos Dağları’nın tepesinde bulunuyor. Amanoslara tırmanmadan önce yol üzerinde 6. km.’de otantik yapısıyla hayran bırakan Tandır Köyü bulunuyor. Düz damlı, taş kırma çatılı, kerpiç evlerden oluşan köy iki dağın arasındaki vadide kurulmuş.

Tandır Köyü’nün ardından Hızır Yaylası’na ulaşmak için kıvrıla kıvrıla giden yolu takip etmek gerekiyor. Önce zirveye tırmanıyoruz, ardından yaylanın bulunduğu iç kısma iniyoruz. 40 dakika süren yolculuğun ardından Hızır Yaylası tüm güzelliği ile kendini gösteriyor. 

Bakir doğasıyla tüm canlıları büyüleyen yaylada; çam, sedir, köknar, çınar, kızılağaç, ardıç ve meyve ağaçları geniş bir alana yayılmış. Kaynak sularının ve kar sularının oluşturduğu dereler ve bu derelerin suladığı alanlarda sebze-meyve yetiştiriciliği de yapılmakta. 

1530 metre yükseklikteki yayla 15.12.1994 tarih ve 94/6345 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla Turizm Merkezi ilan edilmiştir.

Okunma 7732 defa