Telefon : (+90) 342 361 01 86

Dülük Tabiat Parkı

Dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biri kabul edilen Dülük’ten, Amanosların çevrelediği doğa harikası Hızır Yaylası’na uzanan, Dünya Kültür Mirası listesinde Gaziantep’i temsil eden Yesemek Açıkhava Müzesi ve Heykel Atölyesi’nde son bulan, yol boyunca sayısız medeniyete ait izleri, güzellikleri adım adım keşfedebileceğiniz gezi rotamızın ilk durağı Dülük Tabiat Parkı. Dülük Tabiat Parkı’nın kent merkezinden uzaklığı 8 km. Paleolitik dönemden günümüze iskan gören, antik dönem inançlarının merkezi Dülük, tarihsel değerinin beraberinde sahip olduğu doğal güzellikleriyle de dikkat çekmektedir.

Gaziantep’in kuzey ve kuzeybatısını çevreleyen 40 km2’lik alanı ile Türkiye’nin en büyük koruluklarından biri olan Dülük Tabiat Parkı içerisinde; biyolojik gölet, Dülük Rahipler Mezarlığı, tapınak alanı ve sarnıç, Dülükbaba Türbesi, Jüpiter Dolichenus Kutsal Alanı, mesire alanları ve spor kompleksleri yer alıyor. Özetle, güneşli günlerde mangal keyfi yapan Gaziantepliler’in uğrak mekanı olan Dülük Tabiat Parkı, tarih ve arkeoloji meraklılarına hitap ederken, doğa severleri de kucaklıyor.

Dülük Tabiat Parkı’nın girişinden, yaklaşık 500 m. uzaklıkta bulunan biyolojik gölet, karaçam ve sedir ağaçlarının kapladığı bol oksijenli doğa harikası alana ayrı bir güzellik katıyor. Gölet etrafındaki bitki müzesi ve rengarenk çiçekler şehrin stresinden uzak, doğa ile içiçe dinlenmek isteyenlere benzersiz bir seçenek sunuyor.

5.200 m2 alanı kaplayan gölet, Türkiye’nin en büyük biyolojik göletidir. Gölet etrafında oluşturulan Arboretum’da 255 farklı türde toplam 11 bin 335 bitki yetiştirilmektedir. Göletin yapımında kullanılan sistem ile, suyun temizliği kimyasal maddeler yerine biyolojik yöntemlerle yapılmaktadır. 5 kademeden oluşan göletin ahşap terasındaki kafeterya ile etrafındaki localarda dinlenerek göleti seyretmek ya da özel alanlarda piknik yapmak mümkündür. Gölet etrafında yer alan kafeteryada, Gaziantep Mutfağı’nın yanısıra Türk ve dünya mutfaklarına ait lezzetleri tatmak da mümkün.

Biyolojik göletin 1 km. sağında; ip parkuru, tırmanma duvarı, makaralı tek hatlı ip köprüsü ve bungalowların yer aldığı spor kompleksi bulunuyor. Yüksekliği 12 m., toplam tırmanma alanı 160 m2 olan tırmanma duvarında küçük yaştaki çocuklar için 6, gençler için 15 ünite yer alıyor. Aynı anda 4 kişinin tırmanabildiği, farklı biçimlerde ve aralıklarda basamakları içeren tırmanma duvarı heyecanlı yarışmalara da sahne olmaktadır.

Tırmanma duvarının ardından, kuzeydoğu yönünde park içerisindeki “kaya mezarı” yazılı kahverengi tabelaları takip ederek, 2 km. sonra Dülük Rahipler Mezarlığı’na ulaşabilirsiniz. Nekropol alanına gitmek için, Tabiat Parkının üst kısımlarına doğru ilerleyen engebeli yolu takip etmelisiniz. İp parkuruna 8 dakika mesafedeki yolculuğun sonunda, aracınız ile alanın önüne kadar ulaşmanız mümkün. Etrafı telle çevrilen alanın büyüklüğü yaklaşık 5000 m2. Kilit taşları ile döşenmiş yollar mezar odalarını rahatlıkla gezme imkanı sunmakta. Nekropolde gerçekleştirilen kazılar sonrasında 18 kaya mezar odası ortaya çıkarılmıştır. Kaya mezarların kapıları yuvarlak devasa taşlardan ibarettir. Kimisi kapı önündeki oyukta, kimisi ters çevrilmiş yerde yatar vaziyettedir. Ön cephesinde girlant motifi bulunan kabartmalı lahitin yer aldığı 8 nolu kaya mezar ile, girişinde bir rahip kabartması ve sütün bulunan 17 nolu kaya mezar diğer mezar odaları arasında en dikkat çekenleridir.

Rahipler Mezarlığı’nın yaklaşık 1 km. sağında, Kaya Tapınak Alanı ve sarnıç bulunmaktadır. Tapınak alanına ağaçların çevrelediği dar, engebeli patika yoldan araçla ulaşmak mümkün. Yağmur sularının doldurduğu sarnıç, güvenlik amacı ile demir korkuluklarla çevrilmiş durumda. Geç Roma Dönemine ait olduğu düşünülen tapınak ise sarnıçın hemen yanıbaşındadır.

Kaya tapınağın önündeki geniş alanda ayin öncesi toplantılarda aydınlatma amacı ile kullanıldığı tahmin edilen nişler bulunmaktadır. Tapınak içerisinde görülebilen oyuklarda ise, tanrılara adaklar sunulduğu düşünülmektedir.

Doğu yönünde, tapınak alanından yaklaşık 400 m. ileride, Gaziantep’in fethinde şehit düşen bir sahabe olduğu rivayet edilen Dülükbaba’nın mezarı bulunmaktadır. Dülükbaba Tepesi’nin zirvesinde medfun olan zatın asıl adı Davud Ejder’dir. İnanç Turizmi kapsamında ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olarak, türbenin çevre düzenlemesinin yapılarak ortaya çıkarılması önem arz etmektedir. Üzerinde bulunduğu vericiden dolayı Telsiz Tepe olarak adlandırılan mevkide bulunan türbenin yolu biraz zahmetli. Türbeye diken ve çalıların arasından ulaşabiliyorsunuz. Mezarın sınırları ise, boru üzerine yerleştirilen bir taş ile belirlenmiş durumda.

Doğu yönünde yaklaşık 200 m. ilerleyince, Jüpiter Dolichenus Kutsal Alanı’nın yer aldığı Dülükbaba Tepesi’ne ulaşılmaktadır. Roma İmparatorluğu döneminde yaygın olarak tapınım gören Jupiter Dolichenus’un izleri Dülükbaba Tepesi’nden başlayarak Kuzey Afrika ve Ren Nehri kıyılarına, oradan İngiltere ve Tuna Nehri’ne kadar uzanmaktadır.

Adını tanrıya veren antik Doliche kentinde ulaşılabilen tarihi kalıntılar bölgenin sadece antik dönemdeki önemini değil, aynı zamanda orta çağdaki hikayesini de anlatmaktadır. Kutsal alanda, 2002 yılından bu yana Küçük Asya Araştırma Merkezi’nin denetiminde uluslararası bir ekip tarafından antik dönemden günümüze ulaşan izler araştırılmaktadır. Yaklaşık 30.000 m2’lik bir alanı kaplayan Dülükbaba Tepesi’nde kazı yapılan 11 açma bulunmaktadır.

Okunma 8939 defa
ikaİpekyolu Kalkınma Ajansı 2013 Yılı Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan bu Web Sitesinin içeriği İpekyolu Kalkınma Ajansı ve/veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Neva Bilgi Teknolojileri Medya ve Danışmanlık Hizmetleri San. Tic. Ltd. Şti.'ne aittir.kalkinma

Yesemek Turu Alternatif Güzergahlar

 • Çolaklar Taşköprü
  Yazan

  Rota güzergahında yer alan Roma döneminden kalan antik köprüyü ziyaret etmek istiyorsanız Yesemek Köyü’nden Yelliburun Köyü’ne doğru geri dönerken, yol üzerinde sağ tarafta bulunan Şahmaran Köyü’nü geçerek Çolaklar Köyü’ne ulaşmalısınız. Yesemek Açık Hava Müzesi’ne 20 km. mesafede, Çolaklar Köyü’nün 1.5 km. güneydoğusunda Roma dönemine ait bir taş köprü bulunuyor.

  Deyim yerindeyse kuş uçmaz, kervan geçmez bir bölgede bulunan köprü, Çolaklar Roma Taş Köprü olarak biliniyor. Düzgün olmayan bazalt taşlardan bindirme tekniği ile yapılan, tek gözlü köprü halen kullanılmaktadır.

  Karasu Çayı üzerinde inşa edilen köprünün günümüzdeki müdavimleri daha çok balıkçılar, çobanlar ve sürülerinden oluşuyor. Köprünün her iki yanında yine bazalt taşlardan yapılmış antik Roma yolu bulunuyor. Eğer bu Roma köprüsünü mutlaka görmeliyim diyorsanız, bölgenin kayalık olması sebebiyle biraz yürümeniz şart. Aracınızı park ettikten sonra doğu yönünde yaklaşık 500 metre yol yürümelisiniz.

 • Muhammed Beledi Türbesi
  Yazan

  Muhammed Beledi Türbesi ise, Sam Mahallesi’nde Beledi Tepesi’nde yer almaktadır. Türbe içerisinde medfun olan Muhammed Beledi isimli zatın; 15. yüzyılın ikinci yarısında Sam Şeyhi’nin adını işiterek ziyaretine geldiği, bu görüşmenin ardından aralarında bir gönül bağı kurulduğu rivayet edilir.

 • Menzil Hanı
  Yazan

  Yakın dönemde restore edilen Menzil Hanı iki mekandan ibarettir. Hanın dış yüzeyinde kaba yontulmuş küfeki taşlar kullanılmıştır.

 • Sof Yaylası
  Yazan

  Nurdağı istikametinde ilerlerken Yeşilce Köyü’nden 5 km. sonra solda yer alan Işıklı Köyü’nden yaklaşık 7 km. ileride Sofdağı Yaylası’na ulaşabilirsiniz. Sofdağlarının en yüksek tepesi olan ve adına “Kepekçi Tepesi” denilen yerde oksijen miktarı son derece yüksek olup havası çok temizdir.

  Sof Dağı ve çevresinde yirminin üzerinde tatlısu kaynağı bulunmaktadır. Gerdek Pınarı, Cennet Pınarı ve Börek Pınarı bunlardan bazılarıdır.

 • Hurşit Ağa Konağı
  Yazan

  Sakçagözü Şelalesi’nin 1 km. batısında, kısa süre önce geçirdiği yangın sonucu kullanılamaz haldeki Hurşit Ağa Konağı yer alıyor. Kurtuluş Savaşı yıllarında karargah olarak kullanılan yapının, Birinci Dünya Savaşı’nda da Osmanlı İmparatorluğu askerlerince barınak olarak kullanıldığı bilinmektedir.

 • Nurdağı Kalesi
  Yazan

  Eski Adana yolu üzerinde batı yönünde yaklaşık 4 km. ileride Nurdağı ilçe merkezinde Nurdağı Kalesi bulunuyor. Kale içerisinde; çocuk oyun grupları, süs havuzları, hayvan figürleri ve yöre kültürünü canlandırmak amacıyla kıl çadırdan yapılmış, içerisi ahşap işçiliği ile donatılmış otantik düğün salonu bulunuyor.

 • Fevzipaşa Tren İstasyonu
  Yazan

  İslahiye ilçesine doğru güneybatı yönünde ilerlerken yolun sağ tarafında yorgun trenlere sığınak olan tarihi Fevzipaşa Tren İstasyonu yer alır. Yapı, Hicaz Demiryolu Projesi kapsamında Alman mühendislerce inşa edilmiştir.

 • Çerçil Kalesi
  Yazan

  Rotaya bağlı kalmayıp bölgedeki alternatif kültür varlıklarını da ziyaret etmeliyim şeklinde düşünüyorsanız, Çerçil Kalesi’ne tırmanmalısınız. Yelliburun Köyü’nden 10 km. batıya giderek Çerçil Kalesi’ne ulaşabilirsiniz. Çerçil Köyü’nün 600 metre güneybatısında yer alan Çerçil Kalesi doğal bir tepenin zirvesinde kurulmuştur.

  Kale üzerinde ele geçen renkli keramik parçaları yerleşimin Ortaçağ’a ait olduğunu gösteren önemli buluntulardan bazılarıdır. İslahiye ovasından Amanos Dağları’nın iç kısımlarına giden yolun kalenin bulunduğu tepenin eteğinden geçmesi kalenin bir dönemler üstlendiği stratejk önemi gözler önüne sermektedir. Kale üzerindeki kalıntıları görmek istiyorsanız zahmetli bir yolculuğa kendinizi hazırlamalısınız. Zira makiler arasında yaklaşık 60 dakika sürecek bir tırmanış sizi bekliyor.

 • Sam Şeyhi Türbesi
  Yazan

  Tercihiniz inanç turu kapsamında bölgedeki türbe ve tarihi camileri ziyaret etme yönünde ise, rotanıza eski Adana yolu üzerinden kent merkezine 14 km. uzaklıktaki Sam Mahallesi’ni mutlaka dahil etmelisiniz. 

  Sam Mahallesi’nin merkezinde yer alan türbede Sam Şeyhi olarak bilinen Abdurrahman Erzincani  hazretleri medfundur. Rivayete göre; Yavuz Sultan Selim Mısır Seferi’ne giderken, Sam Köyü yakınlarında konaklar ve Sam Şeyhi ile karşılaşır. Sam Şeyhi, rüyası üzerine Mısır’ın fethini müjdeler ve Yavuz Sultan Selim’i dualarla uğurlar. Yavuz, sefer dönüşünde Sam Köyü’nün aşarını şeyhe verir ve köyde bir han ile cami yaptırır.

 • Erikçe Kent Ormanı
  Yazan

  Dülük Tabiat Parkı’ndan batı yönünde eski Adana yolu üzerinden Nurdağı’na doğru hareket ettiğinizde 2 kilometre ileride yolun solunda Erikçe Kent Ormanı yer almaktadır.