Telefon : (+90) 342 361 01 86

Gezi Durakları

MÜZELER KENTİ GAZİANTEP

Yüzyıllardır biriktirdiği tarihi ve kültürel değerlerini tematik olarak düzenlenen 14 farklı  müzede ziyaretçilerine sunan Gaziantep, bu özelliği ile adeta bir müzeler kentidir.

Zeugma Mozaik Müzesi: Dünyanın en büyük mozaik müzesi olarak nitelendirilen Zeugma Mozaik Müzesi; restorasyonu yapılarak teşhir edilen 2.248 m2 mozaik ve 140 m2 duvar resmi başta olmak üzere çeşmeler, sütunlar, lahitler ve mimari parçalarla zamanının en popüler şehirlerinden Zeugma’nın yeniden ayağa kaldırıldığı, adeta yaşayan bir sergileme alanıdır.

Arkeoloji Müzesi: 450 m2’lik teşhir alanına sahip Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Gaziantep ve çevresindeki taşınabilir kültür varlıklarının sırasıyla sergilendiği “kronolojik müze” olarak düzenlenmiştir. Müzede, Gaziantep çevresinin kronolojisiyle ilgili 2 bin civarında eser teşhir edilmektedir.

Hasan Süzer Etnoğrafya Müzesi: Geleneksel Gaziantep yaşam tarzının sergilendiği Hasan Süzer Etnoğrafya Müzesi, her taşı anıların çevrelediği yaşanmışlıklarla dolu tarihi bir mekândır. Bir kaç kuşağın bir arada yaşadığı geçmişte ailenin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilme imkanı sunan müze binası, fonksiyonel ve içe dönük yaşam tarzına uygun mimarisi ile Gaziantep’in en önemli kültürel unsurlarından Antep evlerinin tipik örneğidir.

Bayazhan Kent Müzesi: Şehrin tarihi ve kültürel öğelerinin neredeyse tamamının bir arada görülebildiği etkileyici bir mekândır. Şehirdeki tarihi yapılar, halk kültürü, yaşam alışkanlıkları, gelenek ve adetler hakkında görsel ve işitsel olarak etkileyici tanıtım dokümanlarıyla bilgilenme fırsatı veren Bayaz Han, ziyaretçilerin müzede yer verilen konuları görerek, hissederek detaylı şekilde tanıyabildikleri bir turizm hizmet kompleksi şeklinde düzenlenmiştir. 

Kültür Tarihi Müzesi: 450 metrekare alan üzerinde kurulan ve yaklaşık 550 eserin sergilendiği müzede Gaziantep’in en eski dönemlerinden başlayarak, günümüze kadar gelen kültür hayatı hakkındaki bilgiler orijinal örnekler eşliğinde anlatılır. Ziyaretçilere panolar ve elektronik esaslı görsel malzemeler aracılığıyla Gaziantep kültür tarihi hakkında bilgilerin verildiği müze, şehir halkının eski zevklerini, sanat anlayışını, alışkanlıklarını anlatır.

Emine Göğüş Mutfak Müzesi: Yemeklerinin çeşitliliği, özgünlüğü ve lezzeti ile ünlü Gaziantep’in Kalealtı semti Sadık Dai sokağında faaliyet gösteren Emine Göğüş Mutfak Müzesi, ziyaretçilerine Antep’in zengin mutfak kültürünü tanıtır. Antep evlerine has mimariyi yansıtan müzede, Antep mutfağında kullanılan malzemeler, araç ve gereçler, sofra düzeni ile yöreye özgü kullanım şekilleri sergilenmektedir. 

Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi: Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi, kalenin içinde yer alan, zindanların bulunduğu galeri kısmının restore edilmesiyle oluşturulmuştur. Antep Savunmasında görev alan çeteler, ustalar, doktorlar, kadınlar ve çocukların heykelleri ve o döneme ilişkin dramatik olayların rölyeflerle anlatıldığı müze, Antep halkının ortaya koyduğu kahramanca mücadeleyi gözler önüne serer.

Gaziantep Savaş Müzesi: Gaziantep’in en eski semtlerinden Şehreküstü’de Şehitler Parkı’nın yanında bulunan tarihi Antep evinde hayat bulan Şahinbey Savaş Müzesi, işgal ordularının bile takdirini kazanmış Antep’in şanlı savunmasının bilinmeyen yönlerini çarpıcı biçimde gözler önüne sermektedir. 850 m2 kapalı alanı bulunan müzenin geniş bir avlusu, yaklaşık 350 m2 mağarası ve 12 odası bulunmaktadır.

Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi: Tekke Camii külliyesinde yer alan müze 2 binadan oluşur. Uzun süre Mevlevihane olarak kullanılan 4 asırlık tarihi bina, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilerek, çok sayıda vakıf eserinin sergilendiği Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi olarak düzenlenmiştir. Toplam 127 eserin bulunduğu, 102 eserin teşhir edildiği müze 366 m2 kapalı alandan oluşmaktadır. Müzede yer alan bölümlerden; Hat salonunda 11 hat levha ve 18 Kuran-ı Kerim, Saat ve Etnoğrafik Eserler salonunda 7 damga mühür, 4 sandıklı saat, 2 Kuran-ı Kerim, 1 kilim ve 1 rahle, Kilim sergi salonunda 5 halı ve 10 kilim, Halı sergi salonunda 21 halı sergilenmektedir.

Medusa Cam Eserler Müzesi: Mitolojide yer alan efsanelerde hayat bulan ve yüzüne bakanların taş kesilmesine neden olan  Medusa, Türkiye’nin ilk özel cam eserleri müzesine esin kaynağı olmuştur. Medusa Cam Eserler Müzesi, Kalealtı semti Seferpaşa Mahallesi Şakir Sokak’ta bulunan 3 eski Antep evinin restore edilerek düzenlenmesi ile oluşturulmuştur. 1930’lu yıllarda inşa edilen ve yörede bulunan havara taşının kullanıldığı yapıda; müze binası, antika satış odası, gümüş telkari odası ve cam boncuk yapım odası bulunmaktadır. 

Saklı Konak Bakır Eserler Müzesi: Gaziantep Kalesi yakınlarında tarihi bir konakta kapılarını açan Saklı Konak Bakır Eserleri Müzesi, özel koleksiyondan oluşan Türkiye’nin ilk müzesidir. Yaklaşık 1060 parça eserin bulunduğu müzede, Osmanlı döneminde yaşamış bakır ustalarına ait sanat eserleri sergilenmektedir. Müzede, tabaklar, ibrikler, kazanlar, taslar, tepsiler, satıllar, sürahiler, kantarlar, radyolar, Osmanlı Dönemi’ne ait silah ve süngü, kamalar ve kılıçlar gibi birçok etnografik eser yer almaktadır. 

Oyun ve Oyuncak Müzesi: Gaziantep’in tarihi mahallerinden Bey Mahallesi’nde hayata geçen Oyun ve Oyuncak Müzesi, 3 katlı tarihi binada hizmet vermektedir. Müzede, 1700-1970 yıllarına ait 591 parça eser sergilenmektedir. Sunay Akın danışmanlığında yapılandırılan müzede eserlerin yanı sıra atölyelerin bulunması çocukların el becerilerini geliştirmektedir.

Yaşayan Müze Tarihi Gümrük Hanı: Yakın zamanda restore edilen Gümrük Hanı, kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarını gelecek nesillere aktarmak, tanıtmak amacı ile “Yaşayan Müze Tarihi Gümrük Hanı” olarak Uzun Çarşı’daki asırlık binada hizmet vermektedir. Müzede sergilenen el sanatları arasında; gümüşçülük, bakır işlemeciliği, kilimcilik, yemeni yapımı, sedefkarlık, aba dokumacılığı, kutnu ve alaca dokumacılığı, ahşap oyma ve ağaç işleri, mozaik yapımı, tespih yapımı ve Gaziantepli hanımlar tarafından yapılan Antep İşi El İşlemeleri yer almaktadır.

Yesemek Açık Hava Müzesi ve Heykel Atölyesi: İslâhiye ilçesinin 22 km. güneydoğusunda, Yesemek Köyü’nün Karatepe sırtlarında yer almaktadır. 300’ün üzerindeki yontu taslağının toprak altından çıkarılıp sergilendiği Açık Hava Müzesi’nde taslakların çoğunluğunu kapı aslanları oluşturmaktadır. Anıtsal sfenksler, ayı adam, savaş arabası, Amanos dağlarını temsil eden dağ adamları, av sahnesi kabartmaları ve mimari parçalar müzede hayat bulan diğer eserler arasındadır. Yesemek Açık Hava Müzesi; devasa bir atölye ve atölyede meslek icra eden heykeltıraş sayısı değerlendirdirildiğinde, o dönemde bu topraklarda yaşayanların sanata verdikleri önemi de gözler önüne sermektedir.

GAZİANTEP KALESİ

Gaziantep Kalesi, Türkiye’de ayakta kalabilen kalelerin en güzel örneklerinden birisi olarak, gerek ihtişamı ve heybetiyle, gerekse bir sır gibi gizlediği tarihiyle şehir merkezinde, Alleben Deresi’nin güney kenarında, yaklaşık 25-30 metre yükseklikte hemen herkesin dikkatini çeken bir tepe üzerindedir. Kale, ilk olarak Roma döneminde höyük üzerinde bir gözetleme kulesi olarak inşa edilmiş, bugünkü biçimini ise “Kaleler Mimarı” olarak adlandırılan Bizans İmparatoru Justinyanus döneminde M.S. VI. yüzyılda almıştır. Kale çapı yaklaşık 100 metre, çevresi 1200 metre olan gayrı muntazam dairesel bir şekle sahiptir. Kale bedenleri üzerinde 12 adet kule mevcuttur. Gaziantep Turizmi’ne bir güneş gibi doğan Gaziantep Kalesi bütün ihtişamıyla ziyaretçilerini beklemektedir. 

PLANETARYUM

3500 metrekare kapalı ve 1500 metrekare açık alanıyla Türkiye’nin ilk gezegenevi ve bilim merkezi olan Planetaryum (Gezegenevi), 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı içerisinde yapılandırılmıştır. Planetaryum, bir kürenin kubbesinin ekran olarak kullanıldığı, astronomi ve uzayla ilgili eğitici, eğlendirici sunumların izlenebildiği özel gösteri salonudur. Kubbe çapı 10.6 metre olan Gezegenevi, yaşadığımız dünyanın ve evrendeki yerinin anlaşılmasına katkıda bulunan, eğlendirirken bilgilendiren bir öğretim ortamıdır.

BOTANİK BAHÇESİ

Botanik Bahçesi 17.000 metrekare alanda kurulmuştur. 750 bitki türü ve 30.000’den fazla bitki bulunan Botanik Bahçesi, öğrencilere araştırma, ziyaretçilere ise, huzur içinde dinlenme olanağı sunmaktadır. Kaya Bahçesi, Açık Tohumlu Bitkiler Bahçesi, Renk ve Koku Bahçesi, Tıbbi ve Endemik Bitkiler Bahçesi, Osmanlı Bahçesi, Zen Bahçesi, Gül Bahçesi, Japon Bahçesi ve Su Bitkileri Bahçesi olarak adlandırılan özel tasarım bahçelerinde farklı bitkilere yer verilmektedir.

HARİKALAR DİYARI

Türkiye’nin ilk tematik parkı olan eğlence merkezi 95.000 metrekarelik bir alanda kurulmuştur. Her yaştan ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatan Parkantep’te; korku tüneli, rafting, su kayağı, atlama kulesi, araba yarışı, ralli, alp treni gibi oyun grupları bulunmaktadır.

ŞAHİNBEY PARKI

280 bin m2 alanda kurulan Şahinbey Parkı’nda 20 eserden oluşan Miniatürk, teleferik, dağ kızağı, amfi tiyatro, su dansı, konser alanları bulunmaktadır. Miniatürk alanında; Selimiye Camii, Çanakkale Anıtı, Kız Kulesi, Dolmabahçe Sarayı, St. Antuan Kilisesi, Süleymaniye Camii, Topkapı Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Ayasofya Camii, Anıtkabir, Pisa Kulesi (İtalya), Mostar Köprüsü (Bosna Hersek), Mehmet Ali Paşa Camii (Mısır), Tacmahal (Hindistan), Kubbet-ül Sahra (Kudüs) ve Mescid-i Aksa gibi önemli mimari yapılar sergilenmektedir. Park içerisinde yer alan teleferik bu eserleri kuşbakışı olarak da seyretme imkanı sunmaktadır.

HAYVANAT BAHÇESİ

Türkiye’nin en büyük doğal hayatı koruma ve rekreasyon alanı, 264 tür ve yaklaşık 7000 sakini ile Gaziantep’te Burç Ormanları içerisinde doğa tutkunlarını beklemektedir. 1000 dönümlük bir alan üzerinde faaliyet gösteren hayvanat bahçesi ülkemizin mekansal olarak en büyük, dünyanın ise sayılı hayvanat bahçeleri arasındadır. Alan içerisinde dünyanın en büyük iki akvaryumundan biri olan 21 bölümlü akvaryum, maymun evi, deve-lama evi, at evi, kanguru evi, dev kuş kafesleri, yırtıcı hayvanlar için barınaklar bulunmaktadır. Yüzlerce kuş türünün yaşadığı kafes 400 m²’lik  alana kurulmuştur. Tropik ortamlarda yaşayan kuşlar için özel ısıtmalı bölümlerin de yer aldığı kuş kafesinde, 90 cins ve 3720 kuş bulunmaktadır. Deniz ve tatlı su canlılarının bulunduğu 1200 m²’lik alanda yer alan akvaryum bölümü, 450 ton su kapasitelidir. Akvaryumda 74 tür ve yaklaşık 3000  balık bulunmaktadır. Alan içerisinde düzenlenen tren ve nostaljik fayton turları ile ziyaretçiler Hayvanat Bahçesinin tamamını kolaylıkla gezme fırsatı bulmaktadırlar.

 

 

 

Okunma 140632 defa
ikaİpekyolu Kalkınma Ajansı 2013 Yılı Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan bu Web Sitesinin içeriği İpekyolu Kalkınma Ajansı ve/veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Neva Bilgi Teknolojileri Medya ve Danışmanlık Hizmetleri San. Tic. Ltd. Şti.'ne aittir.kalkinma

Rumkale Turu Alternatif Güzergahlar

 • Şenlikçe Lahit Mezar

  Yolunuz Yavuzeli ilçesinin doğu yönündeki Şenlikçe Köyü’ne düşerse, bahçesinde antik Roma’dan izler barındıran evi mutlaka ziyaret etmelisiniz. 1.5 ton ağırlığında kireçtaşından yapılma lahit, bir köy evinin bahçesinde boylu boyunca uzanıyor. Kanalizasyon çalışmasında ulaşılan lahit, Roma dönemine tarihleniyor.

 • Yarımca Taş Ocağı

  Balıklıgöl’den güneybatı yönünde 1 km. sonra, bu kez sağdaki asfalt yolu takip ederek, yaklaşık 500 metre ileride sol taraftaki çorak yamaçta Yarımca Taş Ocağı’na ulaşırsınız. Taş ocağından çıkarılan taşlar, hemen yakınından geçen Roma Dönemi’ne ait yolda ve köprünün yapımında kullanılmıştır. Taş ocağının dikey yüzünde işlenmiş kayaya oyulmuş bir tanrı kabartması, solunda da kartal bulunmaktadır.

 • Sultan Murad Köprüsü

  Balıklıgöl’den güneybatı yönünde 1 km. ilerleyip soldaki patika yolu takip ederek, Merzimen Çayı’na paralel uzanan yoldan Sultan Murad Köprüsü’ne ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 1.5 km. süren yolun durumu kötü, ancak araç ile ulaşmak mümkün. Etrafını dağların çevrelediği köprü M.S. 200 yılına tarihleniyor.

 • Balıklıgöl

  Yavuzeli ilçesinin doğusunda yaklaşık 10 km. mesafede Yarımca Köyü’nde bulunan Balıklıgöl’e, fıstık ağaçlarının çevrelediği arazilerin yanıbaşından ilerleyip, İbrahim Alan köprüsünden geçerek ulaşıyoruz. Alanın toplam büyüklüğü 250 m2. İçerisindeki balıklar kutsal kabul edildiği için yenmiyor.

  Bölge halkı; mekanın kutsallığına vurgu yaparken, balıkların yeraltından çıkan doğal su kaynağında kendiliğinden yetiştiğini anlatıyor. Havuzun kenarındaki dilek ağaçları, gerçekleşmesine vesile olduğu nice dileklerin sembolü rengarenk çaputları üzerinde taşıyor.

 • Dolmen Mezar

  Yavuzeli Araban karayolunun üzerinde yer alan, Geç Tunç Çağı’na tarihlenen Dolmen Mezarları görebilmek için kuzey yönünde ilerlemelisiniz. Yöre halkı tarafından “gavrikul/delikli taş” olarak isimlendirilen dolmen mezar Küçükkarakuyu Köyü’nün Akkuyu mezrasının kuzeyine 2 km. mesafede yer almaktadır. Dolmen, tek odalı megalitik (büyük taş bloklarından yapılmış) mezardır.

  Devasa irilikte 3 taş blok, ikisi yan ve biri arka yönde deyim yerinde ise birbirine çatılır. Üzerine yine büyük bir taş blok yerleştirilir. Bir dolmen mezarı sanırım bu sözlerle betimlemek mümkün. Alanı incelediğinizde hemen yanıbaşında yıkılmış ve taşları birbirine paralel uzanmış bir dolmen mezar daha görebilirsiniz. Çevrede bulunan taş kalıntılarından daha önce birçok dolmenin mevcut olduğu anlaşılmaktadır. 850 metrekarelik bir alanı kaplayan dolmenlerin yayıldığı bu coğrafik alan, Karadağ’ın eteklerindeki kireçtaşı tepelikleridir.

 • Cingife Kalesi

  Yavuzeli ilçe merkezine ulaştığınızda karşınıza çıkan, yaklaşık 30 metre yüksekliğindeki höyük Cingife Kalesi olarak adlandırılmaktadır. Cingife ilçenin eski adıdır. Bölge tarihi hakkında günümüze ulaşan çeşitli rivayetlerde; kesin olarak bilinmeyen bir tarihte, höyüğün etrafında bir Ceneviz şehri olduğu ve Cingife adının buradan kaynaklandığı anlatılır.

  Höyük yamaçlarında kale duvarı ve sur yapı taşları dağınık şekilde durmaktadır. Dikkatli incelediğinizde Eski Tunç Çağı’ndan günümüze ulaşan yapı izleri görülmektedir. Yavuzeli ilçesinin ilk evleri höyük eteklerine kurulmuştur. Hala günümüzde doğu, batı, güney yamaçlarında kerpiçten yapılan evler görülmektedir. Höyüğün tepesinde betondan yapılmış yapı üzerinde verici antenleri yer almaktadır.

   

  Etiketler: Cingife Kalesi
 • Akdeğirmen Köprüsü

  Kuzeybatı yönünde ilerlerken Yavuzeli’ne bağlı Ballık Köyü’nün 4 km. güneyinde eski Gaziantep Yavuzeli karayolunun 28. kilometresinde Merzimen Çayı üzerinde Akdeğirmen Köprüsü yer alır. Günümüze sağlam olarak gelebilen Akdeğirmen köprüsü düzgün kesme taş malzeme ile inşa edilmiştir.

  Merzimen Çayı üzerinde kuzey güney doğrultusunda uzanan köprü 60 metre uzunluğunda, 5 metre genişliğinde, 4 metre yüksekliğindedir. Sivri kemerli altı gözlü köprü, ortada büyük kemer gözü yanlarda daha küçük ölçülerde tutulmuş diğer kesmelerle ana gözlü köprüler grubuna girmektedir.

 • Roma Gözetleme Kulesi

  Dülük Köyü’nün kuzeydoğusunda, yaklaşık 25 km. mesafede Saraymağara Köyü ile Büyükkarakuyu köylerini birbirine bağlayan yolun kenarında Saraymağara Antik Gözetleme Kulesi’nin kalıntıları yer almaktadır. Gözetleme kulesi Roma dönemindeki Doliche ve Samosata arasındaki antik yolun izlerini taşıyan yol üzerindedir.

  Bağ evinin girişinde yer alan gözetleme kulesinin kuzeydoğu duvarı yedi sırası korunmuş, diğer duvarları büyük ölçüde harap olmuştur. Bugünkü görünümü ile antik bir eserden çok yanıbaşında kurulan evin kısa süre önce yıkılmış bir bölümü izlenimi vermektedir.