Telefon : (+90) 342 361 01 86

Şeyh Mansur Türbesi

Rotamız bu kez bizleri bir sahabenin huzura götürüyor. Oylum Höyük’ten ayrılıp kuzey istikametinde Gaziantep-Kilis karayolunda 4.5 km. ilerledikten sonra Yavuz Sultan Selim Caddesi’nde yer alan Şeyh Mansur Türbesi’ne ulaşıyoruz. Hz. Peygamber’in çeşnigirbaşı Şeyh Muhammed Simati’nin medfun olduğu Şeyh Mansur Türbesi, Kilis’in 3 km. güneyinde bağ ve bahçelerin içerisinde yer almaktadır.

Kilisliler Şeyh Muhammed Simati’nin sahabelere sofra açma geleneğini devam ettirmek amacıyla Cuma namazından sonra sofra açıp fakirlere yemek verirler. Türbenin kuzeybatısındaki tepe ise “Dua Tepesi” olarak adlandırılır.

ŞEYH MANSUR KİMDİR?

Evliya Çelebi; şehrin kıblesinde aydınlık bir kubbe içinde, Şeyh Muhammed Simatî isminde Hz. Peygamberin Çeşnigirbaşısı’nın yattığını, Hz. Peygamberin sofrasını (simatını) döşediği için kendisine Simatî denildiğini anlatır.

Okunma 5592 defa
ikaİpekyolu Kalkınma Ajansı 2013 Yılı Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan bu Web Sitesinin içeriği İpekyolu Kalkınma Ajansı ve/veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Neva Bilgi Teknolojileri Medya ve Danışmanlık Hizmetleri San. Tic. Ltd. Şti.'ne aittir.kalkinma

Ravanda Turu Alternatif Güzergahlar

 • Mercidabık Ovası
  Yazan
  Mercidabık Ovası

  Anıt mezardan sonra, Kilis kent merkezine ilerlerken yol üzerinden doğu yönünü takip ederek Elbeyli istikametinde ilerlerseniz bölgenin Türk yurdu olmasında önem teşkil eden uçsuz bucaksız Mercidabık ovasını görebilirsiniz. 

  1516’da Memluk ordusu ile Osmanlı ordusu arasında bölgede geçen Mercidabık Muharebesi’nin ardından Suriye, Lübnan ve Filistin Osmanlı topraklarına katılmış, Osmanlı Hanedanına hilafetin yolu açılmıştır. Mercidabık’ta kazanılan zafer, Osmanlı Devletine dinî, siyasî, askerî, iktisadî pek çok faydalar sağlamış, bölgede dörtyüz yıl sürecek Osmanlı egemenliği kurulmuştur.

  Yavuzlu Beldesinin merkezinde, bu muazzam zafere imza atan Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’e ait 3 anıt bulunuyor. Büst şeklindeki ilk anıt Yavuzlu Belediyesi’nin bahçesindedir. 100 metre kuzeydoğu çaprazında bulunan diğer anıtta Yavuz Sultan Selim’in şu sözüne yer veriliyor. “Kaf’tan Kaf’a düşman askeri olsa billah cenkten yüz çevirmem”. Bu anıtın hemen karşısında ise, Yavuz Sultan Selim Han’ın at sırtında kılıcı ile betimlendiği heykeli yer alıyor. 

  Yazan Cuma, 13 Eylül 2013 07:29 in Ravanda Turu Alternatif Güzergahlar
  Etiketler: Mercidabık Ovası
  İlk yorumlayan olun! Okunma 47357 defa