Bu sayfayı yazdır

Ravanda Kalesi

Rotamız, Ortaçağ’ın en önemli kalelerinden Ravanda Kalesi’nde son buluyor. Ravanda Kalesi, Kilis’in 24 km. kuzeybatısında, Polateli ilçesine bağlı Belenözü Köyü yanında, Afrin Çayı’nın doğusunda yer almaktadır. Kale, Afrin vadisinin kıyısında konik bir tepe üzerine konumlanmıştır. 

Kaleye ulaşmadan yaklaşık 1.5 km. önce sağ kolunuzun üzerinde Ravanda Kalesi’nin eteğindeki asırlık çam ağacı, doğal güzelliği ve bekçi edası ile bölgenin eşsiz tarihine tanıklık etmektedir. Önde asırlık çam ağacı ve ardında tüm heybetiyle Ravanda Kalesi paha biçilmez bir tablo misali hafızalarda yer etmektedir.

Ravanda Kalesi, tüm vadiyi kontrol altında tutacak konumdadır. Etrafı açık, görüş açısı geniş, ufuklara hâkim bir dağın tepesine kurulmuştur. Kale içerisinde günümüze ulaşan yapılar arasında, kalenin batı kısmında bulunan tonozlu yapı, güneydeki şapel, ortasında yer alan küçük yuvarlak kule, sarnıç ve burçlar dikkat çekicidir. 

Bulunduğu bölgede dört bir tarafa hakim olan Ravanda Kalesi, stratejik olarak önemli bir konumda yer almaktadır. Etrafı açık ve yüksekte olan Ravanda Kalesi doğal etkenlerden olumsuz etkilenmiş, surlarda ve iç kalede bulunan mekanlarda yıkıntı ve çökmeler meydana gelmiştir.

Ravanda Kalesi’ni turizme kazandırmak için yapılan bir proje ile kalenin restorasyonu tamamlanmış ve aydınlatılması sağlanmıştır. Restorasyon kapsamında, kaleye daha rahat çıkış için basamaklar yapılmış, yürüyüş yolları düzenlenmiş, dinlenmek için banklar konulmuş ve bilgilendirme tabelaları yerleştirilmiştir.

Ravanda Kalesi’nin Hititlere kadar uzanan çok eski bir tarihi vardır. Kalenin varlığından Haçlı Seferleri’nde de söz edilmektedir. İslam kaynaklarında er-Ravendan, Haçlı kaynaklarında Ravendel, Ravandal, Ravenel, Ermeni kaynaklarında ise, Areventan olarak geçen kale, tarihsel süreç içerisinde bölgeye egemen olan tüm devletlerce kullanılmıştır.

Kaleye ait yapılar zirvedeki düzlük bir alan üzerindedir. Surlar ve birbirinden farklı uzaklıklarda bulunan, köşeli ve yarım yuvarlak biçimli burçlarının bir kısmı hala ayaktadır. Yapının günümüze kadar ulaşabilen kısmı iç kaledir. Dış kaleye ait duvarlardan geriye sadece bazı temel ve döküntüler kalmıştır. Kalenin iç kısmının doğu bölümünde, ön tarafında merdivenler olan iki büyük su sarnıcı vardır. Bu sarnıçlardan gizli bir yolla Afrin Çayı’na inilebildiği sanılmaktadır. Kuzey bölümünde de, saray olduğu düşünülen bir yapıya ait kalıntılar görülmektedir. İç kalenin 2.20 metre genişliğinde ve 3.10 metre yüksekliğindeki giriş kapısı güneydedir. Yapılış tarzı ve kullanılan malzemenin farklılığı, bu kapının çeşitli tarihlerde onarılmış olduğunu ortaya koymaktadır.

Okunma 8959 defa