Bu sayfayı yazdır

Oylum Höyük

Yavuzlu Köyü’nden ayrılıp Gaziantep-Kilis karayolunda ilerlerken 10 km. sonra sol kolunuz üzerinde Oylum Höyük yeralmaktadır. Oylum Mahallesi’nde bulunan höyük, Kilis-Gaziantep karayolunun güneyindedir. Höyük, 460 metre uzunluğunda ve 370 metre genişliğindedir. Biri 22 metre, diğeri 37 metre yüksekliğinde, bir boyunla birbirine bağlanan iki yükseltiden oluşmaktadır. Boyutları itibariyle sadece Kilis Ovası’nın değil, aynı zamanda Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük höyüklerinden biridir. 

Höyük, yüksek Anadolu platosunun bittiği ve Suriye’ye doğru uzanan düzlüklerin başladığı verimli topraklar üzerinde, Kilis Ovası’na hakim bir konumdadır. Bu bölge, Güney Mezopotamya’dan Filistin’e kadar uzanan Bereketli Hilal’in kuzeybatı ucundadır. Höyük üzerinde bulunan türbe, Yusuf İzzettin Hamra Hazretleri’ne aittir. Rivayete göre bu zat, Hz. Ahmed Rufai’nin soyundan gelen bir ilim ve din adamıdır. Kilis’i ziyareti sırasında bu mevkide hastalanarak vefat etmiştir.

Oylum Höyük’ün yaklaşık 600 metre güneybatısında, Akpınar Nehri’nin batı yakasındaki arazi üzerinde yer alan, Bizans Devri’ne ait mozaikli bazilika, M.S. 6. yüzyıla tarihlenmektedir. Bazilika’nın tabanı, kırmızı, siyah, gri, beyaz ve sarı renklerde, kesişen daireler, baklava dilimi, kare, zikzak, yaprak ve malta haçı gibi geometrik ve bitkisel motifli mozaiklerle kaplıdır. Bazilika’nın kuzeydoğu bölümünde, kuzey nef içinde Grekçe yazılmış bir mozaik kitabe de yer almaktadır.

Üstü kapatılarak koruma altına alınan Mozaikli Bazilika’nın, açık hava müzesi haline getirilerek kültürel bir değer olarak bölge turizmine kazandırılması planlanmaktadır.

Okunma 6141 defa