Telefon : (+90) 342 361 01 86

Oylum Höyük

Yavuzlu Köyü’nden ayrılıp Gaziantep-Kilis karayolunda ilerlerken 10 km. sonra sol kolunuz üzerinde Oylum Höyük yeralmaktadır. Oylum Mahallesi’nde bulunan höyük, Kilis-Gaziantep karayolunun güneyindedir. Höyük, 460 metre uzunluğunda ve 370 metre genişliğindedir. Biri 22 metre, diğeri 37 metre yüksekliğinde, bir boyunla birbirine bağlanan iki yükseltiden oluşmaktadır. Boyutları itibariyle sadece Kilis Ovası’nın değil, aynı zamanda Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük höyüklerinden biridir. 

Höyük, yüksek Anadolu platosunun bittiği ve Suriye’ye doğru uzanan düzlüklerin başladığı verimli topraklar üzerinde, Kilis Ovası’na hakim bir konumdadır. Bu bölge, Güney Mezopotamya’dan Filistin’e kadar uzanan Bereketli Hilal’in kuzeybatı ucundadır. Höyük üzerinde bulunan türbe, Yusuf İzzettin Hamra Hazretleri’ne aittir. Rivayete göre bu zat, Hz. Ahmed Rufai’nin soyundan gelen bir ilim ve din adamıdır. Kilis’i ziyareti sırasında bu mevkide hastalanarak vefat etmiştir.

Oylum Höyük’ün yaklaşık 600 metre güneybatısında, Akpınar Nehri’nin batı yakasındaki arazi üzerinde yer alan, Bizans Devri’ne ait mozaikli bazilika, M.S. 6. yüzyıla tarihlenmektedir. Bazilika’nın tabanı, kırmızı, siyah, gri, beyaz ve sarı renklerde, kesişen daireler, baklava dilimi, kare, zikzak, yaprak ve malta haçı gibi geometrik ve bitkisel motifli mozaiklerle kaplıdır. Bazilika’nın kuzeydoğu bölümünde, kuzey nef içinde Grekçe yazılmış bir mozaik kitabe de yer almaktadır.

Üstü kapatılarak koruma altına alınan Mozaikli Bazilika’nın, açık hava müzesi haline getirilerek kültürel bir değer olarak bölge turizmine kazandırılması planlanmaktadır.

Okunma 6504 defa
ikaİpekyolu Kalkınma Ajansı 2013 Yılı Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan bu Web Sitesinin içeriği İpekyolu Kalkınma Ajansı ve/veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Neva Bilgi Teknolojileri Medya ve Danışmanlık Hizmetleri San. Tic. Ltd. Şti.'ne aittir.kalkinma

Ravanda Turu Alternatif Güzergahlar

 • Mercidabık Ovası
  Yazan
  Mercidabık Ovası

  Anıt mezardan sonra, Kilis kent merkezine ilerlerken yol üzerinden doğu yönünü takip ederek Elbeyli istikametinde ilerlerseniz bölgenin Türk yurdu olmasında önem teşkil eden uçsuz bucaksız Mercidabık ovasını görebilirsiniz. 

  1516’da Memluk ordusu ile Osmanlı ordusu arasında bölgede geçen Mercidabık Muharebesi’nin ardından Suriye, Lübnan ve Filistin Osmanlı topraklarına katılmış, Osmanlı Hanedanına hilafetin yolu açılmıştır. Mercidabık’ta kazanılan zafer, Osmanlı Devletine dinî, siyasî, askerî, iktisadî pek çok faydalar sağlamış, bölgede dörtyüz yıl sürecek Osmanlı egemenliği kurulmuştur.

  Yavuzlu Beldesinin merkezinde, bu muazzam zafere imza atan Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’e ait 3 anıt bulunuyor. Büst şeklindeki ilk anıt Yavuzlu Belediyesi’nin bahçesindedir. 100 metre kuzeydoğu çaprazında bulunan diğer anıtta Yavuz Sultan Selim’in şu sözüne yer veriliyor. “Kaf’tan Kaf’a düşman askeri olsa billah cenkten yüz çevirmem”. Bu anıtın hemen karşısında ise, Yavuz Sultan Selim Han’ın at sırtında kılıcı ile betimlendiği heykeli yer alıyor. 

  Yazan Cuma, 13 Eylül 2013 07:29 in Ravanda Turu Alternatif Güzergahlar
  Etiketler: Mercidabık Ovası
  İlk yorumlayan olun! Okunma 47357 defa