Telefon : (+90) 342 361 01 86

Ömeroğlu Anıt Mezar

Antep Harbi’nin acı hatıralarına tanık olduktan sonra rotamız Kilis’e uzanıyor. Güney yönünde ilerlerken Polateli ilçesi Ömeroğlu Köyü’nde Balık Deresi yakınlarında yer alan Ömeroğlu Anıt Mezarı ziyaret edebilirsiniz. Anıt mezara ulaşmak için, Mülk karayolu üzerindeki patika yoldan sola dönerek engebeli arazide aracınızla yaklaşık 1.5 km. ilerlemeniz, ardından 5 dakika yaya olarak mesafa katetmeniz gerekiyor.

Sürülerin otladığı bomboş bir arazinin ortasında yer alan anıt mezar, yöre halkı tarafından “domuz damı” sözüyle nitelendiği için, bölge “Domuzdamı Yöresi” olarak da biliniyor.

Tonoz örtülü, tek parça anıt mezar, 4.60x1.15 cm. boyutunda, 3.30 cm. yüksekliğinde bazalt kesme taştan inşa edilmiştir. Mezarın 9x1.15 cm. boyutunda giriş kapısı ve 50x30 cm. aralığında bir mazgal deliği bulunmaktadır.

Okunma 5292 defa
ikaİpekyolu Kalkınma Ajansı 2013 Yılı Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan bu Web Sitesinin içeriği İpekyolu Kalkınma Ajansı ve/veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Neva Bilgi Teknolojileri Medya ve Danışmanlık Hizmetleri San. Tic. Ltd. Şti.'ne aittir.kalkinma

Ravanda Turu Alternatif Güzergahlar

 • Mercidabık Ovası
  Yazan
  Mercidabık Ovası

  Anıt mezardan sonra, Kilis kent merkezine ilerlerken yol üzerinden doğu yönünü takip ederek Elbeyli istikametinde ilerlerseniz bölgenin Türk yurdu olmasında önem teşkil eden uçsuz bucaksız Mercidabık ovasını görebilirsiniz. 

  1516’da Memluk ordusu ile Osmanlı ordusu arasında bölgede geçen Mercidabık Muharebesi’nin ardından Suriye, Lübnan ve Filistin Osmanlı topraklarına katılmış, Osmanlı Hanedanına hilafetin yolu açılmıştır. Mercidabık’ta kazanılan zafer, Osmanlı Devletine dinî, siyasî, askerî, iktisadî pek çok faydalar sağlamış, bölgede dörtyüz yıl sürecek Osmanlı egemenliği kurulmuştur.

  Yavuzlu Beldesinin merkezinde, bu muazzam zafere imza atan Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’e ait 3 anıt bulunuyor. Büst şeklindeki ilk anıt Yavuzlu Belediyesi’nin bahçesindedir. 100 metre kuzeydoğu çaprazında bulunan diğer anıtta Yavuz Sultan Selim’in şu sözüne yer veriliyor. “Kaf’tan Kaf’a düşman askeri olsa billah cenkten yüz çevirmem”. Bu anıtın hemen karşısında ise, Yavuz Sultan Selim Han’ın at sırtında kılıcı ile betimlendiği heykeli yer alıyor. 

  Yazan Cuma, 13 Eylül 2013 07:29 in Ravanda Turu Alternatif Güzergahlar
  Etiketler: Mercidabık Ovası
  İlk yorumlayan olun! Okunma 47357 defa