Telefon : (+90) 342 361 01 86

Muhammed Bedevi Türbesi

Türbe, İslambey Parkı’nın 2 km. batısında, Kalleş Dağı’nın güneyindeki etrafa hakim tepe üzerinde bulunmaktadır. Türbenin güneyinde 2007 yılında inşa edilen Muhammed Bedevi Camii bulunmaktadır. Türbenin ön kısmındaki mezarlıkta ise, yakın dönemde vefat eden Kadiri ve Rufai tarikatı şeyhlerinin mezarları bulunmaktadır. Türbenin tam karşısında ise Merhum Şevket Hidayet Külliyesi yer almaktadır. Türbe özellikle Cuma günleri yoğun ziyaretçi almaktadır. 

Yapı, dört kemerli ve kare planlıdır. Üstü sivri kubbeli ve kenarları taşlarla süslenmiştir. Doğu ve batı yönünde 1, güney yönünde 2 penceresi vardır. Tahta sandukanın üzeri yeşil ayetli bir örtüyle örtülmüştür. Sandukanın üstünde kimliğini belirtecek herhangi bir kitabe yoktur. Ancak Evliya Çelebi’nin “Şehrin batısında bir büyük tekke vardır. Burada Sahâbe-i kirâm’dan Şeyh Muhammed-i A’râbî Rıttalî diye meşhur bir zat yatar...” şeklindeki açıklamasından bu türbedeki sandukanın Muhammed Bedevi hazretlerine ait olduğu anlaşılmaktadır. Türbe yapısı, 14. yüzyılın ikinci yarısında inşa edildiği izlenimi vermektedir.

ŞEYH MUHAMMED BEDEVİ KİMDİR?

Sahâbe-i Kiram Şeyh Muhammed Bedevi Rıttali, Hz. Peygamber zamanında “rıtl” isimli ölçü birimini tayin eden zattır. Şeyh Muhammed Bedevi’nin Halife Hz. Ömer zamanında Ebu Ubeyde bin Cerrah komutasındaki İslam ordusu ile bu bölgeye geldiği ve burada şehit düştüğü bilinmektedir (H. 17- M. 638). 

Okunma 6663 defa
ikaİpekyolu Kalkınma Ajansı 2013 Yılı Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan bu Web Sitesinin içeriği İpekyolu Kalkınma Ajansı ve/veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Neva Bilgi Teknolojileri Medya ve Danışmanlık Hizmetleri San. Tic. Ltd. Şti.'ne aittir.kalkinma

Ravanda Turu Alternatif Güzergahlar

 • Mercidabık Ovası
  Yazan
  Mercidabık Ovası

  Anıt mezardan sonra, Kilis kent merkezine ilerlerken yol üzerinden doğu yönünü takip ederek Elbeyli istikametinde ilerlerseniz bölgenin Türk yurdu olmasında önem teşkil eden uçsuz bucaksız Mercidabık ovasını görebilirsiniz. 

  1516’da Memluk ordusu ile Osmanlı ordusu arasında bölgede geçen Mercidabık Muharebesi’nin ardından Suriye, Lübnan ve Filistin Osmanlı topraklarına katılmış, Osmanlı Hanedanına hilafetin yolu açılmıştır. Mercidabık’ta kazanılan zafer, Osmanlı Devletine dinî, siyasî, askerî, iktisadî pek çok faydalar sağlamış, bölgede dörtyüz yıl sürecek Osmanlı egemenliği kurulmuştur.

  Yavuzlu Beldesinin merkezinde, bu muazzam zafere imza atan Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’e ait 3 anıt bulunuyor. Büst şeklindeki ilk anıt Yavuzlu Belediyesi’nin bahçesindedir. 100 metre kuzeydoğu çaprazında bulunan diğer anıtta Yavuz Sultan Selim’in şu sözüne yer veriliyor. “Kaf’tan Kaf’a düşman askeri olsa billah cenkten yüz çevirmem”. Bu anıtın hemen karşısında ise, Yavuz Sultan Selim Han’ın at sırtında kılıcı ile betimlendiği heykeli yer alıyor. 

  Yazan Cuma, 13 Eylül 2013 07:29 in Ravanda Turu Alternatif Güzergahlar
  Etiketler: Mercidabık Ovası
  İlk yorumlayan olun! Okunma 47358 defa