Telefon : (+90) 342 361 01 86

Meşhetlik

Şehitler Mahallesi’nden güneydoğu yönünde ilerlerseniz, Kilis’in geleneksel izler barındıran çarşısında kısa bir tur atma imkanı yakarlarsınız ve yol sizi Meşhetlik’e ulaştırır. 

“Evvela Şehit Mahallesi (odun pazarı) kabristanında 3.000 Sahâbe-i Kirâm ismiyle mezarı şeriflerinin taşlarında yazılıdır. Hâlid İbn-i Velîd bu şehri muhasara ettiğinde şehit düşen sahabilerdir.”

Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde belirttiği meşhetliğin mezarları ve isimleri günümüze ulaşamamıştır. Farklı kaynaklarda sayı konusunda değişik rakamlar zikredilmektedir. Kesin olan bölgede çok miktarda sahabe olduğudur.

Rivayete göre; Kilis’in fethinde şehit olan sahabelerden ötürü bu bölgeye “meşhetlik” denilmektedir. Buraya inşa edilen camiye Cüneyne (küçük cennet) denilmesi de bu sebepledir. İ. Hakkı Konyalı, dönemin esnafı ile yaptığı görüşmeleri kaynak göstererek, demircilerin karşısındaki en uçta bulunan kabirde ashabdan Said Hazretleri’nin yatmakta olduğunu anlatmaktadır. Bu gün cadde kenarında şehit yazan mezarlar aslında anıt olarak şehitliğin sınırlarını belirlemek için dikilmişlerdir. Birinci ve üçüncü mezar arası şehitliğin sınırlarıdır. Daha önce birinci mezarda Bidayetül Meşhet (şehitlik başlangıcı), üçüncü mezarda Nihayetül Meşhet (şehitlik sonu) yazılı idi.

Kilislilerin şehit sahabelere duydukları saygıdan ötürü, yakın döneme kadar bölgeden geçerken ayakkabılarını çıkardıkları anlatılır.

Okunma 3249 defa

Resim Galerisi

ikaİpekyolu Kalkınma Ajansı 2013 Yılı Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan bu Web Sitesinin içeriği İpekyolu Kalkınma Ajansı ve/veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Neva Bilgi Teknolojileri Medya ve Danışmanlık Hizmetleri San. Tic. Ltd. Şti.'ne aittir.kalkinma

Ravanda Turu Alternatif Güzergahlar

 • Mercidabık Ovası
  Yazan
  Mercidabık Ovası

  Anıt mezardan sonra, Kilis kent merkezine ilerlerken yol üzerinden doğu yönünü takip ederek Elbeyli istikametinde ilerlerseniz bölgenin Türk yurdu olmasında önem teşkil eden uçsuz bucaksız Mercidabık ovasını görebilirsiniz. 

  1516’da Memluk ordusu ile Osmanlı ordusu arasında bölgede geçen Mercidabık Muharebesi’nin ardından Suriye, Lübnan ve Filistin Osmanlı topraklarına katılmış, Osmanlı Hanedanına hilafetin yolu açılmıştır. Mercidabık’ta kazanılan zafer, Osmanlı Devletine dinî, siyasî, askerî, iktisadî pek çok faydalar sağlamış, bölgede dörtyüz yıl sürecek Osmanlı egemenliği kurulmuştur.

  Yavuzlu Beldesinin merkezinde, bu muazzam zafere imza atan Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’e ait 3 anıt bulunuyor. Büst şeklindeki ilk anıt Yavuzlu Belediyesi’nin bahçesindedir. 100 metre kuzeydoğu çaprazında bulunan diğer anıtta Yavuz Sultan Selim’in şu sözüne yer veriliyor. “Kaf’tan Kaf’a düşman askeri olsa billah cenkten yüz çevirmem”. Bu anıtın hemen karşısında ise, Yavuz Sultan Selim Han’ın at sırtında kılıcı ile betimlendiği heykeli yer alıyor. 

  Yazan Cuma, 13 Eylül 2013 07:29 in Ravanda Turu Alternatif Güzergahlar
  Etiketler: Mercidabık Ovası
  İlk yorumlayan olun! Okunma 47357 defa