Telefon : (+90) 342 361 01 86

Kilis Müzesi

Tekke Mahallesi’nden kuzeybatı yönünde ilerleyerek, yaklaşık 10 dakika sonra Şehitler Mahallesi’nde Kilis Müzesi’nin hizmet verdiği tarihi Neşet Efendi Konağı’na ulaşırsınız. Yürümenizi tavsiye edeceğimiz bu güzergahta Kilis’in eski kent dokusunu da görmeniz mümkün. Geleneksel Kilis mimarisinin özgün örneklerinden biri olan Neşet Efendi Konağı, şehrin tarihi ve kültürel zenginliklerinin sergilendiği Kilis Müzesi olarak kent yaşamına hizmet vermektedir.

Giriş katı arkeolojik eserlere ayrılan Kilis Müzesi’nde yöre tarihi hakkında kapsamlı bilgilerin alındığı Oylum höyük’ten çıkarılan arkeolojik eserler önemli yer kaplamaktadır. Paleolitik, Neolitik ve Kalkolitik çağlar bölümünde, kalkolitik döneme ait pişmiş toprak kaplar ve çömlekler o dönemin mutfak kültürü hakkında bilgiler vermektedir.

Erken Tunç Çağı bölümünde Oylumhöyük kazılarında ele geçirilen; öğütme taşları, kolyeler, çeşitli figürinler, mühürler ve erzak küpleri yer almaktadır. Oylum höyük kazılarında bulunan erken tunç çağına ait bir mezar orijinal şekli ve buluntuları ile beraber sergilenmekte ve o dönemin mezar kültürü hakkında ipuçları vermektedir.

Kilis’i ziyaret eden turistlerin halkın geleneksel yaşam biçimini gözlemleyebilmelerine imkan sağlayan etnoğrafya bölümü Kilis Müzesi’nin 1. katında hayat bulmuştur.

Geleneksel Kilis evlerinde büyük önem taşıyan mutfak bölümü, buğday öğüten, ekmek yapan ve yemek pişiren kadınların yer aldığı canlandırmalarla tanıtılmıştır. Yatak odasının canlandırıldığı bölümde göz alıcı Kilis nakışı ile süslenen yatak örtüsü ve perdeler, altın varaklı ayna ile diğer aksesuarlar dikkat çekmektedir. Müzenin etnoğrafya bölümünü oluşturan odaların yer aldığı holün duvarlarını Kilisliler’in hatıralarını yaşatan eski fotoğraflar süslemektedir.

Okunma 4715 defa
ikaİpekyolu Kalkınma Ajansı 2013 Yılı Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan bu Web Sitesinin içeriği İpekyolu Kalkınma Ajansı ve/veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Neva Bilgi Teknolojileri Medya ve Danışmanlık Hizmetleri San. Tic. Ltd. Şti.'ne aittir.kalkinma

Ravanda Turu Alternatif Güzergahlar

 • Mercidabık Ovası
  Yazan
  Mercidabık Ovası

  Anıt mezardan sonra, Kilis kent merkezine ilerlerken yol üzerinden doğu yönünü takip ederek Elbeyli istikametinde ilerlerseniz bölgenin Türk yurdu olmasında önem teşkil eden uçsuz bucaksız Mercidabık ovasını görebilirsiniz. 

  1516’da Memluk ordusu ile Osmanlı ordusu arasında bölgede geçen Mercidabık Muharebesi’nin ardından Suriye, Lübnan ve Filistin Osmanlı topraklarına katılmış, Osmanlı Hanedanına hilafetin yolu açılmıştır. Mercidabık’ta kazanılan zafer, Osmanlı Devletine dinî, siyasî, askerî, iktisadî pek çok faydalar sağlamış, bölgede dörtyüz yıl sürecek Osmanlı egemenliği kurulmuştur.

  Yavuzlu Beldesinin merkezinde, bu muazzam zafere imza atan Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’e ait 3 anıt bulunuyor. Büst şeklindeki ilk anıt Yavuzlu Belediyesi’nin bahçesindedir. 100 metre kuzeydoğu çaprazında bulunan diğer anıtta Yavuz Sultan Selim’in şu sözüne yer veriliyor. “Kaf’tan Kaf’a düşman askeri olsa billah cenkten yüz çevirmem”. Bu anıtın hemen karşısında ise, Yavuz Sultan Selim Han’ın at sırtında kılıcı ile betimlendiği heykeli yer alıyor. 

  Yazan Cuma, 13 Eylül 2013 07:29 in Ravanda Turu Alternatif Güzergahlar
  Etiketler: Mercidabık Ovası
  İlk yorumlayan olun! Okunma 47359 defa