Telefon : (+90) 342 361 01 86

Afrin Su Kemeri

Kent merkezinden kuzeybatı yönünde Polateli ilçesi istikametinde ilerlediğinizde Ravanda Kalesi’ne ulaşmadan Cengin (Bağarası) Köyü’nün kuzeybatısında Afrin Çayı’na açılan dar bir vadide Roma Dönemine tarihlenen Afrin Su Kemeri yer almaktadır.

Cengin Köyü’nü geçtikten sonra kuzey yönünde 1.5 km. ilerleyip, soldaki stabilize yoldan yaklaşık 3 km. sonra Afrin Çayı’na ulaşırsınız. 50 metre sonra Zakkum çiçekleri arasında yılların eskitemediği Roma Su Kemeri ile karşılaşırsınız.

İki katlı su kemerinin devam ettiğini gösteren kalıntılar günümüzde de mevcuttur. Kesme taştan yapılan su kemerinin nerede başlayıp nerede bittiği ise kesin olarak tespit edilememiştir. 

Okunma 5191 defa

Resim Galerisi

ikaİpekyolu Kalkınma Ajansı 2013 Yılı Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan bu Web Sitesinin içeriği İpekyolu Kalkınma Ajansı ve/veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Neva Bilgi Teknolojileri Medya ve Danışmanlık Hizmetleri San. Tic. Ltd. Şti.'ne aittir.kalkinma

Ravanda Turu Alternatif Güzergahlar

 • Mercidabık Ovası
  Yazan
  Mercidabık Ovası

  Anıt mezardan sonra, Kilis kent merkezine ilerlerken yol üzerinden doğu yönünü takip ederek Elbeyli istikametinde ilerlerseniz bölgenin Türk yurdu olmasında önem teşkil eden uçsuz bucaksız Mercidabık ovasını görebilirsiniz. 

  1516’da Memluk ordusu ile Osmanlı ordusu arasında bölgede geçen Mercidabık Muharebesi’nin ardından Suriye, Lübnan ve Filistin Osmanlı topraklarına katılmış, Osmanlı Hanedanına hilafetin yolu açılmıştır. Mercidabık’ta kazanılan zafer, Osmanlı Devletine dinî, siyasî, askerî, iktisadî pek çok faydalar sağlamış, bölgede dörtyüz yıl sürecek Osmanlı egemenliği kurulmuştur.

  Yavuzlu Beldesinin merkezinde, bu muazzam zafere imza atan Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’e ait 3 anıt bulunuyor. Büst şeklindeki ilk anıt Yavuzlu Belediyesi’nin bahçesindedir. 100 metre kuzeydoğu çaprazında bulunan diğer anıtta Yavuz Sultan Selim’in şu sözüne yer veriliyor. “Kaf’tan Kaf’a düşman askeri olsa billah cenkten yüz çevirmem”. Bu anıtın hemen karşısında ise, Yavuz Sultan Selim Han’ın at sırtında kılıcı ile betimlendiği heykeli yer alıyor. 

  Yazan Cuma, 13 Eylül 2013 07:29 in Ravanda Turu Alternatif Güzergahlar
  Etiketler: Mercidabık Ovası
  İlk yorumlayan olun! Okunma 47356 defa