Bu sayfayı yazdır

Tilbeşar Kalesi

Yakacık Köyü’nün 3 kilometre güneydoğusunda Gündoğan Köyü’nde yer alan Tilbaşar Kalesi, Tunç Çağı’ndan itibaren iskan gören Tilbaşar Höyüğü’nün üzerine kurulmuştur. 5 dakikalık bir tırmanışın ardından höyük üzerindeki kalıntıları yakından izlemeniz mümkün.

En erken neolitik çağa kadar tarihlenebilen Tilbeşar Höyük, kalkolitik çağdan da belirli katmanlar içermektedir. Höyüğün yüksekliği yaklaşık 40 metredir. 

M.S. 11. ve 12. yüzyıllarda Haçlı Seferleri sırasında önemli ticaret yollarına ve stratejik kavşaklara hakim Tilbaşar Höyüğü’nün etrafında oluşan şehir sur ile çevrilmiş ve üzerine sağlam bir kale inşa edilmiştir. Asur kaynaklarında ismi geçen ve Selçukluların 12. yüzyılda ele geçirdiği kalenin büyük olasılıkla Hitit döneminden kaldığı tahmin edilmektedir.

Tarih öncesi devirlerden sonra klasik çağlarda da, yakınında kurulmuş olan ve Abara ismi ile anılan antik kentte yerleşim devam etmiştir.  Arkeolojik kazılarda höyük eteklerinde Eski Tunç Çağı, Bizans, Eyyubi ve Haçlı dönemlerine ait yerleşim yerleri ortaya çıkarılmıştır. Günümüzde Tilbaşar Kalesi yıkılmıştır, yalnızca sur ve burçlara ait bazı izler görülebilmektedir. 

 

Okunma 5648 defa