Bu sayfayı yazdır

Ezogelin

Kayacık Baraj Gölü’nün 12 km. kuzeydoğusundaki Dokuzyol Köyü’nde, Ezo Gelin’in mezarı yer almaktadır. Ezo Gelin, “Berdel” geleneğine göre evlenen bir Anadolu kadınıdır. Yıllar yılı sıla hasreti çeken Ezo Gelin’in Suriye’de bulunan mezarı 24 Eylül 1999’da törenle Türkiye’ye, Dokuzyol (Uruş) Köyü’ne getirilmiştir. Yaşadığı köy evi de Ezogelin Barak Kültür Merkezi ve Müzesi olarak düzenlenmiştir. 

Kültür merkezinin bahçesinde Ezogelin’in mezarı yer almaktadır. Müzeye çevrilen iki katlı köy evi ise, yanıbaşındadır. Müze, geleneksel barak köy odası görünümünde dekore edilmiştir.

EZO GELİN KİMDİR?

Hikaye, Gaziantep’in Oğuzeli ilçesine bağlı Uruş Köyü’nde başlıyor. Ezo Gelin olarak nam salan Zöhre Bozgeyik 1909 yılında burada dünyaya gelir. Büyüdükçe güzelliği ile dikkatleri çeken Zöhre kızın talibi çoktur. Kızın güzelliği ile şanı varsa komşu köyden bir delikanlının da sesiyle namı vardır. Belendi’den Şido Hanefi sazıyla sözüyle sesiyle çok genç kızın gönlünü çelmektedir. Çalgılı çengili düğün derneklerden birinde denk gelirler ve böylece iki gencin yazgısı yazılır. Bir yıl sürecek aracılardan, aileler arasında gidip gelmelerden sonra evlenmelerine karar verilir. Ancak ‘değişik usulü’ ile... Yani Hanefi’nin akrabası bir kız, Zöhre’nin abisine gelin gidecektir. Böylece karşılıklı başlık parası ödenmeyecektir.

Ezo Gelin’in ilk evliliği kardeşinin eşinden ayrılması sebebiyle 17 ay sonra zoraki sona erer. Berdel ile evlenmenin kuralı böyledir. İkinci evliliği de berdel usulüyle olur, bu kez Suriye’ye gelin gider. Gurbet acısı Ezogelin’e çok ağır gelir, bir süre sonra ince hastalık olarak tabir edilen vereme yakalanır. “Ölürsem beni Bozhüyük Köyü’ndeki höyüğün başına gömün, sağlığımda Türkiye’ye doya doya bakamadım, bari mezarım baksın” vasiyeti üzerine 1952 yılında vefatının ardından kocası Memey tarafından Lüle Köyü’ndeki mezarı Bozhöyük Köyü’ndeki höyüğün tepesine taşınır. Genç yaşında toprağa kavuşan ama vatanına kavuşamayan Ezo gelin hazin kaderiyle efsane haline gelir. Hikayesi dilden dile anlatılır, türküleri Barak’tan Suriye’ye doğru yayılır.

 
Okunma 4158 defa