Telefon : (+90) 342 361 01 86

Ezogelin

Kayacık Baraj Gölü’nün 12 km. kuzeydoğusundaki Dokuzyol Köyü’nde, Ezo Gelin’in mezarı yer almaktadır. Ezo Gelin, “Berdel” geleneğine göre evlenen bir Anadolu kadınıdır. Yıllar yılı sıla hasreti çeken Ezo Gelin’in Suriye’de bulunan mezarı 24 Eylül 1999’da törenle Türkiye’ye, Dokuzyol (Uruş) Köyü’ne getirilmiştir. Yaşadığı köy evi de Ezogelin Barak Kültür Merkezi ve Müzesi olarak düzenlenmiştir. 

Kültür merkezinin bahçesinde Ezogelin’in mezarı yer almaktadır. Müzeye çevrilen iki katlı köy evi ise, yanıbaşındadır. Müze, geleneksel barak köy odası görünümünde dekore edilmiştir.

EZO GELİN KİMDİR?

Hikaye, Gaziantep’in Oğuzeli ilçesine bağlı Uruş Köyü’nde başlıyor. Ezo Gelin olarak nam salan Zöhre Bozgeyik 1909 yılında burada dünyaya gelir. Büyüdükçe güzelliği ile dikkatleri çeken Zöhre kızın talibi çoktur. Kızın güzelliği ile şanı varsa komşu köyden bir delikanlının da sesiyle namı vardır. Belendi’den Şido Hanefi sazıyla sözüyle sesiyle çok genç kızın gönlünü çelmektedir. Çalgılı çengili düğün derneklerden birinde denk gelirler ve böylece iki gencin yazgısı yazılır. Bir yıl sürecek aracılardan, aileler arasında gidip gelmelerden sonra evlenmelerine karar verilir. Ancak ‘değişik usulü’ ile... Yani Hanefi’nin akrabası bir kız, Zöhre’nin abisine gelin gidecektir. Böylece karşılıklı başlık parası ödenmeyecektir.

Ezo Gelin’in ilk evliliği kardeşinin eşinden ayrılması sebebiyle 17 ay sonra zoraki sona erer. Berdel ile evlenmenin kuralı böyledir. İkinci evliliği de berdel usulüyle olur, bu kez Suriye’ye gelin gider. Gurbet acısı Ezogelin’e çok ağır gelir, bir süre sonra ince hastalık olarak tabir edilen vereme yakalanır. “Ölürsem beni Bozhüyük Köyü’ndeki höyüğün başına gömün, sağlığımda Türkiye’ye doya doya bakamadım, bari mezarım baksın” vasiyeti üzerine 1952 yılında vefatının ardından kocası Memey tarafından Lüle Köyü’ndeki mezarı Bozhöyük Köyü’ndeki höyüğün tepesine taşınır. Genç yaşında toprağa kavuşan ama vatanına kavuşamayan Ezo gelin hazin kaderiyle efsane haline gelir. Hikayesi dilden dile anlatılır, türküleri Barak’tan Suriye’ye doğru yayılır.

 
Okunma 5167 defa

Resim Galerisi

ikaİpekyolu Kalkınma Ajansı 2013 Yılı Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan bu Web Sitesinin içeriği İpekyolu Kalkınma Ajansı ve/veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Neva Bilgi Teknolojileri Medya ve Danışmanlık Hizmetleri San. Tic. Ltd. Şti.'ne aittir.kalkinma

Karkamış Turu Alternatif Güzergahlar

 • Kayacık Baraj Göleti

  Tilbeşar Kalesi’nin ardından güney yönünde ilerleyerek 5 km. sonra Kayacık Baraj Göleti’ne ulaşabilirsiniz. Etrafını buğday tarlalarının çevrelediği baraj gölü çevresi yöre halkı tarafından mesire alanı olarak tercih edilen mekanlar arasındadır. Baraj 13.680 hektarlık alana sulama hizmeti vermektedir.

   

   

   

   

   
  İlk yorumlayan olun!
 • Abara Köprüsü

  Karpuzatan mevkiinden güneybatı yönünde hareket ederek ağaçların dallarını birbirine doladığı muhteşem manzaralı daracık yollardan 2 km. uzaklıktaki Altunyurt Köyü’ne ulaştığınızda sizi köyün girişinde Abara Köprüsü karşılar. Sacur Suyu üzerinde inşa edilen köprü, düzgün kesme taştan yapılmıştır.

  Tek kemerli köprünün üzerinde betondan yapılmış bir su kanalı bulunmaktadır. Kemer kısmı büyük oranda tahrip olmuştur. Etrafındaki ağaçların sıklığından köprüyü seçebilmek neredeyse imkansızdır. Köprü günümüzde kullanılmamaktadır.

  İlk yorumlayan olun!
 • Gaffur Baba Türbesi

  Gaziantep-Oğuzeli karayolunun kuzeybatısındaki tepenin zirvesinde Gaffur Baba Türbesi yer almaktadır. Çam ağaçları ile kaplı tepe, Gaffur Baba Tepesi olarak bilinmektedir. Tepe üzerindeki doğal mağarada bulunan türbenin girişi ve yeşil kubbesi sonradan inşa edilmiştir. Türbe içerisinde iki mezar ve ibadet için mekanlar bulunmaktadır.

  İlk yorumlayan olun!
 • Hacı Hamza Türbesi

  Oğuzeli ilçe merkezine ulaştığınızda İsmet İnönü Bulvarı üzerinde çarşının içerisinde Hacı Hamza Türbesi bulunmaktadır. Düzgün kesme taştan inşa edilen türbe, kare planlı, orantısız bir kubbe ve alemiyle birlikte betonarme özellik göstermektedir. Küçük kapıdan eğilerek girilen türbe içerisinde mefdun olan zat ile ilgili bilgiye ulaşılamamıştır.

  İlk yorumlayan olun!
 • Muhammed Esad Efendi Türbesi

  İlçe merkezinde Hacı Hamza Türbesi’nin 100 metre güneybatısında, Muhammed Esad Efendi Türbesi bulunmaktadır. Türbe içerisinde 1840-1935 yılları arasında yaşayan ve Hacı Hoca olarak bilinen Muhammed Esad Efendi medfundur. Hz. Hüseyin’in soyundan, Kâdiri tarikatının Halisiye mürşitlerinden olan Muhammed Esad Efendi; Oğuzeli’ne büyük hizmetlerde bulunmuş, milli mücadele döneminde ilçenin maddi ve manevi bekçiliğini yapmış bir zattır.

  İlk yorumlayan olun!
 • Karpuzatan Mesire Alanı

  Orta Cami’nin 2 km. güneybatısında Karpuzatan Gezi ve Mesire Alanı bulunmaktadır. Etrafı nar bahçeleriyle çevrili Karpuzatan gezi ve mesire alanı; yeşillikler içinde, bol suyu, rahat ulaşımı, huzur veren doğası ile eşsizdir. 25 kilometrekarelik alan içerisinde yüzme havuzu, çocuk oyun parkları, mesire alanları, yün yıkama mekanları, restaurant ve alabalık üretim tesisi bulunmaktadır.

  İlk yorumlayan olun!